اخبار > خبرگزاری صدا و سیما/ برگزاري آيين نكوداشت معاون تحقيقات وزارت بهداشت
 


  چاپ        ارسال به دوست

خبرگزاری صدا و سیما/ برگزاري آيين نكوداشت معاون تحقيقات وزارت بهداشت

به گزارش خبرگزاري صدا و سيما به نقل از روابط عمومي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي؛ در اين آيين، بزرگان عرصه پزشكي و افرادي كه در طي سال هاي خدمت و فعاليت، با آقاي ملك زاده همكاري داشته اند و همچنين خانواده آقاي ملك زاده، به تبيين شخصيت اين استاد علوم پزشكي از جنبه هاي مختلف پرداختند.

آقاي رضا ملك زاده از نگاه پدر پيوند كبد ايران

پدر پيوند كبد ايران، در اين آيين آقاي ملك زاده را گوهري نادر در اين زمانه خواند كه با سخت كوشي، تدين، اخلاص، علم و تلاش، به مردم خدمت مي كند.

آقاي «سيد علي ملك حسيني»، آقاي ملك زاده را فردي دانست كه عاشق وطن است و همچنين از تلاش ها و خدمات او براي راه اندازي بخش پيوند دانشگاه علوم پزشكي شيراز، قدرداني كرد.

وي افزود: علم، دانش، وطن پرستي و تلاشگري از ويژگي هاي ايشان است، دانشمندي فوق العاده كه قلبش براي ايران و مردم ايران مي تپد، عمر خود را در اين راه صرف كرده و هزاران انسان خوب را تربيت و هزاران بيمار را درمان كرده است.

آقاي ملك حسيني گفت: رشته پيوند ارتباط تنگاتنگي با رشته گوارش دارد، در طي 38 سالي كه ايشان را مي شناسم، يكي از حاميان اصلي اين رشته بوده است كه با ما همكاري داشته و اگر كمك او نبود، رشته پيوند به ويژه كبد در ايران پا نمي گرفت.

پدر پيوند كبد ايران تأكيد كرد: آقاي ملك زاده نقش اساسي در تشكيل مركز پيوند داشته كه اگر نبود، پيوند شكل نمي گرفت.

اثرگذاري در خدمت به جامعه، ويژگي بارز آقاي ملك زاده است

رئيس بنياد نخبگان استان فارس، در آيين نكوداشت آقاي «رضا ملك زاده»، اثرگذاري در خدمت به جامعه را ويژگي بارز اين استاد علوم پزشكي دانست.

آقاي «حبيب شريف» در اين آيين گفت: بر اساس سند راهبردي كشور در امور نخبگان، يكي از اهداف بنياد ملي نخبگان، شناسايي و هدايت استعداد هاي برتر به سمت نخبگي، نخبه شناسي، نخبه گزيني و نخبه گماري و پس از آن، الگوسازي و تكريم از نخبگان و سرآمدان و مشاهيري است كه سال ها عمر خود را در مسير اعتلاي دانش، فرهنگ و جايگاه ايران اسلامي در تمامي ابعاد، صرف كرده اند.

وي هدف از تكريم را توسعه اين فرهنگ در جامعه، شناسايي اثرگذاري علمي و فرهنگي نخبگان جامعه و رمز موفقيت آن ها، زمينه سازي حضور هرچه بيشتر اين افراد در جامعه، براي اثرگذاري بيشتر و در نهايت، الگوسازي از شيوه زندگي علمي، فرهنگي و اجتماعي بزرگان برشمرد.

آقاي شريف، با بيان اينكه نكوداشت آقاي ملك زاده، هفتمين آييني است كه به اين مناسبت برگزار شده است، گفت: اين آيين، نكوداشت مردي است كه به بهترين شكل ممكن، اثرگذاري خود را با تلاش، بلندهمتي، ايثارگري و دلسوزي در سال هاي متمادي به منصه ظهور رسانده است؛ دانشمندي ساده زيست، عالم و متواضع و نخبه اي كه همواره قلبش براي انسان هاي محروم اين سرزمين مي تپد.

رئيس بنياد نخبگان استان فارس افزود: اثرگذاري در خدمت به جامعه، ويژگي بارز اين استاد علوم پزشكي است و اثرگذاري، وجه سوم و تكميل كننده فرآيند نخبگي است؛ اين وجه را خداوند تنها به افراد شايسته عطا كرده و چه بهتر كه اين ويژگي در حوزه سلامت باشد.

وي، اقداماتي نظير اجراي مطالعات هم گروهي، حضور مستمر در زادگاه و مداواي بيماران و استمرار مداواي جانبازان دفاع مقدس را بخشي از خدمات دكتر ملك زاده عنوان كرد.

خدمات قهرمانانه آقاي ملك زاده به ميهن

آقاي «فرخ سعيدي» پزشك پيشكسوت و فوق تخصص جراحي قفسه سينه نيز با اشاره به خدمات ارزنده اي كه آقايان ملك زاده و ملك حسيني به نام خود كردند، اقدامات آنان را براي ارتقا و پيشرفت كشور، قهرمانانه خواند.

آقاي ملك زاده در هر جايگاهي كه قرار مي گيرد، انرژي مثبت به همراه دارد

آقاي «عليرضا كريمي»، استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران نيز آقاي ملك زاده را انساني برجسته، صميمي، متدين، اجتماعي و ارزشمند توصيف كرد كه تلاش و كوشش هاي گسترده او، فقط به واسطه عشق و محبت الهي امكان پذير شده است.

وي افزود: ايشان در هر جايگاهي كه قرار مي گيرد، انرژي مثبت به همراه دارد؛ چهره اي مردمي و پيگير مسايل مردم است كه به عنوان يك الگوي ارزشمند جامعه پزشكي، برماست كه او را بشناسانيم و از بركات خدماتش در جامعه پزشكي بهره مند شويم.

شخصيتي راهبر، بانظم، دانشمند، صالح و صادق

خانم «اكرم پورشمس» فوق تخصص بيماري هاي گوارش و كبد و استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران نيز ديگر سخنران اين آيين بود كه آقاي ملك زاده را شخصيتي راهبر، بانظم، دانشمند، صالح و صادق و طراح بزرگ طرح هاي علمي خواند كه توانسته است با شناسايي استعداد ها و بسترسازي در عرصه پژوهشي و پزشكي، به جامعه خدمت كند.

بايد تجارب آقاي ملك زاده را به عنوان تجارب ارزنده براي نسل آينده نوشت

آقاي «محسن شاه رضايي» مديركل دفتر الگوسازي و تكريم بنياد ملي نخبگان كشور نيز با بيان اينكه دكتر ملك زاده برنده جايزه علامه طباطبايي بنياد ملي نخبگان است، گفت: نتيجه برگزاري اين همايش ها، بايد قدرشناسي، الگوسازي و تجربه اندوزي باشد، بايد تجارب ايشان را به عنوان تجارب ارزنده براي نسل آينده نوشت.

تلاش بي وقفه تا دستيابي به هدف

فرزند آقاي ملك زاده نيز در اين آيين، از پدرش و آموخته هايي كه از او برگرفته گفت و با تقديم يك قطعه شعر، ارادت و محبت خود را به پدر ابراز كرد.

خانم «مونا ملك زاده» به تلاش در مسير دستيابي به هدف، سحرخيزي به عنوان رمز موفقيت، پرهيز از بيهوده هدر دادن وقت، خدمت به خلق خدا، مهرباني با تمامي اقشار جامعه، پرهيز از پايمال كردن حق ديگران، صله ارحام، عشق به خانواده و مردم، به عنوان مهم ترين ويژگي هايي اشاره كرد كه از پدر آموخته و فرزندي او را مايه عزت و افتخار خود، برادر و خواهرانش دانست.

وي همچنين از همراهي مادرش در طول اين سال ها، در مسير پيشرفت پدر قدرداني كرد.

دانشمندي با مردم و براي مردم

مدير گروه MPH دانشگاه علوم پزشكي شيراز آقاي ملك زاده را انساني شايسته و توانمند معرفي كرد كه نه تنها قله هاي دانش را در سرزمين ما و در سطح بين المللي طي كرده است، بلكه دانشمندي با آرمان هاي متعالي انساني نيز است.

آقاي «عليرضا صالحي»، ايشان را دانشمندي آموزگار خواند كه به دوره هاي MD/MPH دانشگاه علوم پزشكي شيراز خدمت بسياري كرده و علاوه بر هدايت و حمايت دانشجويان و اساتيد، الگويي براي آنان است.

وي افزود: آقاي ملك زاده دانشمندي با مردم و براي مردم و منشا حركت هاي علمي، فرهنگي، اجتماعي و اخلاقي در حوزه سلامت است.

دكتر رضا ملك زاده، در سال 1319، در بالاشهر كازرون، متولد شد، او پس از طي سال هاي تحصيل در مدارس بالاشهر، كازرون و شيراز، در دوره پزشكي دانشكده پزشكي شيراز، پذيرفته شد و دوره تخصص را نيز در همين مركز آموزش عالي گذراند، در سال هاي 1362 تا 1365، موفق به گذراندن دوره فوق تخصص در ايران و انگلستان شد.

از مسئوليت هاي اجرايي اين استاد علوم پزشكي مي توان به 4 سال خدمت به عنوان وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، معاونت آموزشي و پژوهشي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، 5 سال رياست دانشگاه شيراز، معاونت پژوهشي و دبيري فرهنگستان علوم پزشكي، رياست بخش گوارش و كبد و رياست مركز آموزشي پژوهشي و درماني دكتر شريعتي، رياست مركز تحقيقات گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكي تهران، عضويت در هيأت امناي دانشگاه علوم پزشكي شيراز، راه اندازي و سردبيري مجله AIM در فرهنگستان علوم پزشكي، تأسيس نخستين مركز تحقيقات گوارش و كبد ايران، اجراي طرح پژوهشي بزرگ كوهورت سرطان معده و مري در استان گلستان به مدت 12 سال و اجراي برنامه تنظيم خانواده براي نخستين بار پس از پيروزي انقلاب اسلامي اشاره كرد.

آقاي ملك زاده در اين سال ها ضمن كسب جايزه مرحوم علامه طباطبايي (ره) از سوي بنياد ملي نخبگان، توانسته در رديف يك درصد دانشمندان جهان، با بالاترين ميزان ارجاع علمي در پزشكي باليني از موسسه ISI از سال 90 تاكنون نيز جاي گيرد.

كسب نشان برتر پژوهش از وزارت علوم، تحقيقات فناوري، جايزه دكتر هادوي از طرف فرهنگستان علوم پزشكي، جايزه علمي دكتر يلدا، جايزه جشنواره ابن سينا، تنديس و جايزه جشنواره چهره ماندگار، جايزه محقق برگزيده TWAS، لوح تقدير و جايزه رئيس جمهور به پاس خدمت در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي، از ديگر دستاورد هاي خدمات اين پزشك پژوهشگر است.

   تاریخ: ۱۷:۵۱ - ۳۱/۰۵/۱۳۹۸


١٥:٤٣ - چهارشنبه ١ شهريور ١٣٩٨    /    عدد : ٩١٤٧١    /    تعداد نمایش : ٢٨خروج