اخبار > خبرگزاری دانشجو/ فرهنگي ترين كار دانشگاه رسيدگي به وضعيت خوابگاه هاست
 


  چاپ        ارسال به دوست

خبرگزاری دانشجو/ فرهنگي ترين كار دانشگاه رسيدگي به وضعيت خوابگاه هاستبه گزارش گروه دانشگاه خبرگزاري دانشجو، به نقل از دانشگاه علوم پزشكي تهران، نشست شوراي تخصصي فرهنگي اجتماعي دانشگاه علوم پزشكي تهران با بررسي بيانيه گام دوم انقلاب و راهكار هاي اجراي آن تبيين و درباره اقدامات اجرايي تحقق شعار رونق توليد در دانشگاه برگزار شد.

حجت الاسلام غفاري معاون دفتر نهاد رهبري در دانشگاه علوم پزشكي تهران، به تبيين سرفصل هاي هفت گانه، بيانيه گام دوم انقلاب پرداخت و گفت: «علم و پژوهش»، «معنويت و اخلاق»، «اقتصاد»، «عدالت و مبارزه با فساد»، «استقلال و آزادي»، «عزت ملي، روابط خارجي و مرزبندي با دشمن» و «سبك زندگي» هفت محوري هستند كه از سوي مقام معظم رهبري مورد تأكيد قرارگرفته و براي هر سرفصل نيز محور هايي مشخص شده است.

وي افزود: در حوزه علم و پژوهش، جهت گيري به سمت توليد قدرت و ثروت، حفظ شتاب علمي كشور و عبور از مرز هاي كنوني و فتح قلل دانش مورد تأكيد قرارگرفته است كه دانشگاه علوم پزشكي تهران در اين عرصه سرآمد است.

غفاري با اشاره به راهكار هاي پيشنهادي در زمينه اجرايي شدن بيانيه گام دوم انقلاب در دانشگاه گفت: دانشگاه مي تواند در زمينه خريد لوازم و تجهيزات پزشكي، قوانيني را وضع كند كه از محصولات ساخت داخل خريداري و استفاده شود.

وي همچنين با پيشنهاد برگزاري كارگاه هايي ويژه اساتيد، كاركنان و دانشجويان با موضوعات «اميدبخشي به آينده»، «تاريخ معاصر» و «پيشرفت ها و توانمندي هاي كشور در حوزه هاي مختلف» گفت: تاكنون چند كارگاه به اين منظور براي اساتيد برگزارشده كه مورد استقبال قرارگرفته و از مهرماه امسال نيز در نظر داريم 15 كارگاه ديگر را برگزار كنيم.

دكتر عبدالرحمن رستميان معاون فرهنگي دانشگاه علوم پزشكي تهران به بيان اقدامات اجرايي دانشگاه در راستاي تحقق شعار رونق توليد پرداخت و گفت: توانمندي دانشگاه در عرصه توليد دارو و تجهيزات پزشكي بسيار است. اين توانمندي در دانشكده هاي داروسازي، فناوري هاي نوين، مركز تحقيقات علوم و تكنولوژي در پزشكي وجود دارد و تاكنون تجهيزات با تكنولوژي پيشرفته بسياري مانند نويگيشن توليدشده كه علاوه بر بيمارستان هاي دانشگاه، توسط بيمارستان هاي ديگر نيز خريداري شده و مورد استفاده قرار مي گيرد.

معاون فرهنگي دانشگاه از شناسايي 80 قلم تجهيزات پزشكي براي توليد داخلي خبر داد و گفت: 80 كالاي وارداتي كه امكان توليد داخلي آن وجود دارد شناسايي شده است. طبق برآورد انجام شده توليد اين تجهيزات، يك ميليارد دلار صرفه جويي ارزي به همراه دارد. اميدواريم با تلاش محققان دانشگاه و كمك وزارت صنايع و سرمايه گذاراني كه از توليد اين كالا ها حمايت مي كنند اين امر محقق شود تا اشتغال زايي افزايش و واردات كاهش پيدا كند.

دكتر عباسعلي كريمي رئيس دانشگاه علوم پزشكي تهران در جمع بندي مباحث جلسه گفت: سابقه طولاني كه در دانشگاه دارم باعث شده دوره هاي مختلف آن را ببينم. پنج سال از دوران دانشجويي من، در خوابگاه هايي كه شما از آن سخن مي گوييد؛ سپري شد و در اين دوران، شب هاي غربت خوابگاه، گارد شاهنشاهي، شكسته شدن در و چوب توي سر را ديدم؛ بنابراين به خوبي شرايط دانشجويان را در خوابگاه ها درك مي كنم.

كريمي با اشاره به انتظارات خود از دانشجويان گفت: بار ها در جلسات دانشجويي تأكيد كرده ام كه دانشجويان بايستي عميق تر مسائل را ببينند و براي رفع آن راه حل بينديشند. دانشجو بايد مسائل را عميق و علمي مورد بررسي قرار دهد. توجه به علم و پژوهش در بند هاي گام دوم انقلاب مقام معظم رهبري نيز مورد تأكيد قرار گرفته است.

وي همه دانشجويان را فرزندان خود دانست و افزود: برايمان فرقي نمي كند شما نماينده كدام انجمن و صنف هستيد. حتي دانشجويي كه دچار آسيب اجتماعي شده نيز به نوعي فرزندمان در دانشگاه محسوب مي شود و بايد براي بهتر شدن شرايط تحصيل آن تلاش كنيم.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي تهران با مقايسه پيشينه درخشان دانشگاه و امكانات محدود آن افزود: روز هاي اولي كه مسئوليت دانشگاه را پذيرفتم به بازديد خوابگاه هايي رفتم كه 45 سال پيش در آن ها زندگي مي كردم و شرايطي را كه دانشجويان نخبه ما در اين خوابگاه ها دارند را از نزديك ديدم و بسيار متأسف شدم.

وي ساماندهي وضعيت خوابگاه ها را از اولويت هاي دانشگاه دانست و افزود: معتقدم فرهنگي ترين و اخلاقي ترين كار در اين دوره رسيدگي به وضعيت خوابگاه ها است. براي تحقق اين امر هم تلاش بسياري شده و با كمك خيرين دو خوابگاه با ظرفيت 300 دانشجو به زودي به مجموعه خوابگاهي دانشگاه اضافه مي شود.

كريمي افزود: بعضي دانشكده هاي دانشگاه نيز وضعيت مناسبي ندارند و امكانات آن ها از دبيرستان محل سكونت دانشجويان در شهرستان ها محدودتر است. اين وضعيت دانشگاهي است كه چنين پيشينه درخشاني دارد و بهترين دانشجويان كشور آن را انتخاب مي كنند. با وجود محدوديت منابع، همكاران من در هيئت رئيسه، معاونت هاي دانشجويي و فرهنگي تلاش مي كنند، شرايط مناسبي را براي دانشجويان فراهم كنند.

وي بابيان اينكه مشكلات دانشگاه فقط در حوزه دانشجويي نيست و دانشگاه مسئوليت پاسخگويي به صد ها هزار بيمار مراجعه كنند را نيز دارد افزود: صد ها هزار بيمار به بيمارستان هاي دانشگاه مراجعه مي كنند كه جلب رضايت آنان نيز برايمان اهميت دارد. بيماران راضي از بيمارستان خارج نمي شوند مگر اينكه كاركنان بيمارستان راضي باشند و پرسنل زماني راضي مي شوند كه حقوق خود را به موقع دريافت كنند.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت: اين درحالي است كه ما كاركناني را داريم كه از ساعت هاي اوليه بامداد از راه هاي دور حركت مي كنند كه ساعت 7 صبح به محل كار خود برسند و ماهي دو تا سه ميليون حقوق دريافت كنند.

وي با اشاره به مشكلات دريافت حقوق اعضاي هيئت علمي با مصوبه اخير مجلس گفت: با اين مصوبه حقوق هيئت علمي نه تن ها افزايش پيدا نكرده بلكه به طور قابل توجهي كاهش يافته است. از سوي ديگر ماليات 10 درصدي بر درآمد هيئت علمي، به 35 درصد افزايش پيدا كرده است و همه اين ها باعث ايجاد بي انگيزگي در مجموعه شده است.

كريمي گفت: 60 درصد از اعضاي هيئت علمي دانشگاه تمام وقت جغرافيايي هستند و 72 درصد از درآمد دانشگاه از خدمت آنان در بيمارستان ها تأمين مي شود. با توجه به شرايطي كه در پرداخت ها پيش آمد بسياري از اعضاي هيئت علمي درخواست خروج از طرح تمام وقتي را دارند كه اين امر به روند درمان بيماراني كه از شهرستان ها مراجعه مي كنند آسيب مي زند.

وي بر حمايت از فعاليت هاي دانشجويي تأكيد كرد و گفت: در جلساتي كه با روساي بيمارستان ها و دانشكده ها داريم بيشتر از همه به رسيدگي به مسائل دانشجويان تأكيد دارم. مسئولاني كه در بيمارستان ها و دانشكده ها منصوب شده اند نيز روحيه كار با دانشجويان را دارند و شرايط آنان را درك مي كنند. در مورد اختصاص سالن به فعاليت هاي دانشجويي به روساي دانشكده ها تأكيد كردم متناسب با تعداد دانشجويان فضاي مناسب را در اختيارشان قرار دهند. در مورد تغذيه، كمد لباس و كلاس درس دانشجويان در بيمارستان ها نيز به روساي بيمارستان ها سفارش هاي لازم را كرده ام.

منبع خبر:
دانشجو


١٤:٥٦ - سه شنبه ٨ مرداد ١٣٩٨    /    عدد : ٩٠٧١٦    /    تعداد نمایش : ٤٢خروج