اخبار > عصاره زندگي استاد يلدا عشق ورزي و محبت به ديگران بود
 


  چاپ        ارسال به دوست

عصاره زندگي استاد يلدا عشق ورزي و محبت به ديگران بود

به گزارش ايسنا، دكتر سيد حسن هاشمي در مراسم تشييع پيكر زنده ياد، استاد فقيد، دكتر عليرضا يلدا گفت: دكتر يلدا يكي از برجسته ترين اساتيد دانشگاه علوم پزشكي تهران محسوب مي شوند كه قريب به ٦٠ سال در اين دانشگاه به تعليم دانشجويان پزشكي مشغول بودند.

وزير بهداشت افزود: دكتر يلدا از حيث شأن و مرتبه علمي از شاخص ترين چهره هاي پزشكي محسوب مي شوند و تقريبا تمام جامعه پزشكي به نوعي ايشان را استاد خود مي دانند.

دكتر هاشمي گفت: اين استاد گرانقدر در شب يلدا به رحمت ايزدي پيوستند و در عين حال، حاصل و عصاره زندگي شان كه آميخته به تعاليم پربار دروس طب و اخلاق، عشق ورزي و محبت به ديگران بود را به جاي گذاشتند، محبت بي دريغ به مردم، همواره مورد تاكيد ايشان بود، چراكه معتقد بودند، انسان در لباس مقدس پزشكي بايد به مردم بي دريغ عشق بورزد، زيرا پزشكي تنها يك علم يا مهارت نيست، بلكه محبت به بيمار از وظايف پزشك است كه اين بهترين درسي بود كه همواره به شاگردان شان تاكيد مي كردند.

وزيربهداشت با بيان اينكه اميدواريم شاگردان خوبي باشيم و به مردم ايران خوب خدمت كنيم، خاطرنشان كرد: استاد يلدا تمام شدني نيست، امثال دكتر يلدا در جامعه پزشكي بازهم داريم و بايد هنرمند باشيم تا آنها را كشف كنيم و به وجودشان افتخار كنيم.

دكتر هاشمي گفت: استاد يلدا تمام زندگي خود را صرف آموختن و آموزش دادن كرد، به طوري كه يك چهره بين المللي محسوب مي شود و در زمينه بيماري هاي عفوني جزو پيشكسوتان اين رشته هستند، پزشكان ايراني در داخل كشور و خارج از مرزها كه در رشته عفوني تحصيل كرده اند، شاگردان ايشان محسوب مي شوند.

وزيربهداشت تصريح كرد: دكتر يلدا يك انسان كامل و نافع براي كشور و مردم هستند، اين آرزوي هر انساني است كه مفيد باشد و دكتر يلدا از اين جنس بود.

دكتر هاشمي در پايان تاكيد كرد: در جامعه پزشكي يلداهاي فراواني وجود دارد كه گمنام هستند و پيدا و پنهان به مردم خدمت مي كنند كه به تمام آنها افتخار مي كنيم.

به گزارش ايسنا، دكترعباسعلي كريمي رييس دانشگاه علوم پزشكي تهران در مراسم تشييع پيكر زنده ياد استاد دكتر يلدا، امروز در تالار مجتمع بيمارستاني امام با بيان اينكه دكتر يلدا بيش از طب به همه ما اخلاق را ياد داد و اخلاق را نه تنها در تئوري بلكه در عمل و رفتار خود اخلاق را به ما آموخت.

وي ادامه داد: دكتر يلدا الگوي علمي و اخلاق پزشكي است كه ما به آن افتخار مي كنيم و ياد، گفتار شيرين و دلنشين ايشان هميشه در جامعه پزشكي و اساتيد دانشگاه زنده است.

كريمي يادآور شد: مرحوم دكتر يلدا اسوه، الگو و چهره ماندگار است و تمامي اساتيدي كه امروز در اينجا جمع شده اند همگي از استاد يلدا يك خاطره خوبي دارند. همچنين جا دارد كه غبطه بخوريم در دانشگاه و بيمارستان به دليل عدم حضور ايشان و اميدوارم از الگوي رفتاري كه اين بزرگوار داشتند همگي درس بگيريمو آن را سرلوحه زندگي خود قرار دهيم.

رييس دانشگاه علوم پزشكي تهران ادامه داد: من افتخار حضور در بسياري از كلاس هاي ايشان را داشتم و به ياد دارم كه از چه روش هاي زيبا و متفاوتي براي آموزش درس به دانشجويان خود استفاده مي كردند. همچنين غير از صفات شخصي ايشان و فعاليت هايي كه انجام دادند ما بايد از همسر ايشان هم تشكر ويژه داشته باشيم كه هميشه همراه دكتر يلدا بودند و حتي دكتر يلدا هم يكي از عوامل موفقيت خود را حضور همسرشان در زندگي خود مي دانستند.

دكتر يلدا، نمونه بي نظير اخلاق و پزشكي

دكتر ايرج فاضل، رييس نظام پزشكي نيز طي سخناني در اين مراسم گفت: حقيقت اين است كه اين يك آغاز است براي زندگي دكتر يلدا و از امروز زندگي ايشان مي تواند براي ما به عنوان الگويي باشد تا از آن در تمام مراحل زندگي خود استفاده كنيم.

وي با اشاره به اينكه دكتر يلدا بيش از يك استاد و معلم اخلاق بود، افزود: در شرايطي كه مسائل اخلاقي در جامعه ما باعث نگراني است، بودن و زيستن افرادي همچون دكتر يلدا مي تواند موهبت الهي باشد. مسلما رفتار و منش اين فرد براي مدت ها ياد ما خواهد ماند و از اين به بعد ما با ياد و نام اين عزيز زندگي خواهيم كرد.

يلدا، معلمي كه عشق مي آموخت

دكتر حميد عمادي، متخصص بيماري هاي عفوني اظهار كرد: ما به اين دليل در اينجا جمع شده ايم كه براي آخرين بار با استاد خود خداحافظي كنيم. معلمي كه نه فقط به ما درس طب، فكر كردن آموخت بلكه از آن بالاتر به ما درس محبت كردن، اخلاق و درس عشق آموخت. معلمي كه شعر دوست بداريم و عشق ورزيدن را به ما آموخت.

دكتر يلدا، استاد انسانيت

دكتر يحيي عقيقي، استاد پيشكسوت دانشگاه علوم پزشكي در مراسم تشييع پيكر زنده ياد استاد دكتر يلدا تصريح كرد: دكتر يلدا هميشه مردم را به دوست داشتن و مهر ورزيدن تشويق مي كرد. ايشان استاد عفوني نبودند و به عنوان استاد اخلاق و انسانيت براي همه شناخته شده بود. همچنين كلاس هاي درس و جلسات ايشان هميشه براي ما آموزنده بود و همگي از رهنمودهاي ايشان استفاده مي كرديم.دكتر يلدا، عاشق آموختن بود

پرفسور مسلم بهادري، پيشكسوت دانشگاه علوم پزشكي نيز در اين مراسم طي سخناني اظهار كرد: در شب يلدا يكي از بزرگترين استاد دانشگاه هاي ايران، اسطوره اخلاق، اسطوره تقوا و خدمت از ميان ما رفت. ما در اين غم همگي شريك هستيم. استاد يلدا پزشكي متعهد، معلمي دلسوز، آموزگاري هنرمند، خدمتگزار راستين جامعه و داراي شخصيت والايي داشت. اينها صفاتي هستند كه صدها برابرش در مورد مرد بزرگي كه امروز از دست داده ايم، صادق است.

وي افزود: مرحوم دكتر يلدا عاشق آموختن بود و شبانه روز به فكر مردم، بيماران، شاگردان و همكاران بود. در بيمارستان و در تمام طول خدمت خود هميشه بيش از ديگران حضور داشت و به بيماران خدمت مي كرد. او اسطوره خدمت بود و در تمام جلسات هميشه مطالب، حركات و نظراتش آموزنده و مورد قبول همه بود. سعي كنيم قدم در جاي پاي ايشان بگذاريم گرچه ممكنه است قدم ما كامل نباشد.

ياد دكتر يلدا را زنده نگه داريم

دكتر جعفرزاده، همسر مرحوم دكتر عليرضا يلدا در پايان مراسم تشييع در سخناني اظهار كرد: دكتر يلدا مهربان، از خود گذشته، عاشق ياد گرفتن و آموختن بود. همه بر اين باورند كه او پايبند اصول اخلاق پزشكي، مهربان و صبور بود. اميد من آن است كه اين صفات در قالب الفاظ با دكتر يلدا به خاك سپرده نشود و به ياد داشته باشيم كه هر نگاه مهربان به دردمندي و هر دست گرمي كه به سر بيماري مي كشيم و به او اميد مي دهيم، به معناي آن است كه ياد دكتر يلدا و رهروي او هستيم.

به گزارش ايسنا، پروفسور عليرضا يلدا متولد سال 1309 تهران و تحصيل كرده رشته تخصصي پزشكي بيماري هاي عفوني بود كه در واپسين ساعات پنج شنبه شب (30 آذرماه) بر اثر عارضه قلبي درگذشت.

انتهاي پيام
منبع خبر:
ايسنا
   تاریخ: ۱۰:۳۹ - ۰۳/۱۰/۱۳۹۶


١٤:٥٢ - يکشنبه ٣ دی ١٣٩٦    /    عدد : ٧٣٢٠٦    /    تعداد نمایش : ١٩٩خروج