اخبار > دانشگاه هاي تهران را از سهميه رها كني
 


  چاپ        ارسال به دوست

دانشگاه هاي تهران را از سهميه رها كني

وزير بهداشت با اشاره به برخي سهميه هاي جديدي كه براي گروه هاي خاص در دانشگاه ها قرار مي دهند، گفت: در شوراي عالي انقلاب هم گفته ام كه ما بايد دانشگاه هاي تهران را از سهميه رها كنيم. با شهامت مي گويم سهميه هاي خاص زيادي در كلاس ها ايجاد كرده اند، اما به نظرم روش هاي ديگري هم براي تكريم مشمولان اين سهميه ها وجود دارد.

سيدحسن هاشمي وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در مراسم توديع رئيس سابق و معارفه سرپرست جديد دانشگاه علوم پزشكي تهران با بيان اينكه برايم افتخاري است در خانه خودمان در كنار هم جمع شده ايم، گفت: دانشگاه علوم پزشكي تهران مايه فخر ايران عزيز است و اميدواريم همچنان در مرزهاي دانش حركت كند و ثمراتش براي مردم باشد.

وي افزود: امروز جلسه تكريم جعفريان و بيعت با كريمي است. من افتخار داشتم كه در طول چهار سال گذشته با عزيزاني آشنا شوم كه يكي از بهترين هاي آنها دكتر جعفريان هستند. اگرچه از قبل مي شناختم شان اما از نزديك با هم كار نكرده بوديم و در طي چهار سال گذشته يك دوره سخت را با هم سپري كرديم.

وزير بهداشت ادامه داد: كارنامه كاري جعفريان مشخص است؛ به ويژه در سال پاياني رياست شان كه با چالش هايي مواجه بودند و پيشنهاداتي را هم ارائه دادند كه بايد مورد توجه قرار گيرد. جعفريان در كسوت رياست دانشگاه علوم پزشكي در طي اين چهار سال روزانه 15 ساعت كار مي كردند و اين امر جز اجر اخروي و دعاي مردم سرمايه اي برايشان به جاي نگذاشت.

وي با بيان اينكه 27 درصد مقالات ISI كشور توسط دانشگاه هاي علوم پزشكي تدوين مي شود، گفت: در كشور ما حرف و شعار زياد است؛ چراكه شعار دادن راحت است اما عملكرد را مردم قضاوت مي كنند. بايد توجه كرد كه دانش مهم ترين سرمايه يك كشور است و احترام به دانشمندان وظيفه هر دولتمردي است. از قديم هم گفته اند توانا بود هركه دانا بود. در دنياي امروز نيز آنهايي كه دانا هستند، توانمند هستند. بنابراين بايد از شعار به عمل برسيم. در حال حاضر 3 تا 4 هزار ميليارد يارانه در كشور پرداخت مي كنيم اما دريغ از 1000 ميليارد هزينه براي دانشگاه، همه جا هم مي گوييم دانشگاه روي سرمان قرار دارد، اما بايد بگوييم كه با شعار اتفاقي نمي افتد.

وزير بهداشت با اشاره به حضور عباسعلي كريمي به عنوان سرپرست جديد دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت: خوشبختانه آقاي كريمي به تغيير باور داشتند. دلم مي خواست در كل ساختار مديريتي كشور اين موضوع نهادينه شود. زماني كه براي تعيين سرپرست دانشگاه تهران با جعفريان صحبت مي كرديم، در گزينه اول به آقاي كريمي رسيديم و در ملاقات اولم هم با آقاي كريمي ديدم كه تعصب زيادي روي دانشگاه دارند و اين موضوع در عمل شان هم ديده مي شود؛ چراكه ايشان در دانشگاه تمام وقت هستند.

وزير بهداشت با اشاره به برخي سهميه هاي جديدي كه براي گروه هاي خاص در دانشگاه ها قرار مي دهند، گفت: در شوراي عالي انقلاب هم گفته ام كه ما بايد دانشگاه هاي تهران را از سهميه رها كنيم. با شهامت مي گويم سهميه هاي خاص زيادي در كلاس ها ايجاد كرده اند، اما به نظرم روش هاي ديگري هم براي تكريم مشمولان اين سهميه ها وجود دارد. البته جانبازان و ايثارگران بالاي سر ما جا دارند و مردم بايد بدانند كه آنها بدون سهميه هم رتبه هاي بالايي در دانشگاه ها به خود اختصاص مي دهند. البته منظور من سهميه خانواده هاي شهدا و جانبازان و ... نيست، اما گاهي در مجلس كارهايي انجام مي دهند كه فكر مي كنند عوام پسندانه است، اما بعد هم جسارت ندارند كه بگويند اشتباه كرديم. وزارت بهداشت با سهميه جديدي كه براي دانشگاه ها گذاشته اند، موافق نيست و مطمئنم مسئولان عالي نظام از جمله سران قوا نيز با آن موافق نيستند.

وي با بيان اينكه دانشگاه ها بايد رقابت پذير باشند، گفت: نمي شود رتبه 3000 و 80 هزار در كلاس داروسازي دانشگاه تهران در كنار هم بنشينند. بنابراين بايد چند دانشگاه را در وزارت علوم و وزارت بهداشت مشخص كنيم و سهميه آنها را به ساير دانشگاه ها بدهيم و اجازه دهيم در چند دانشگاه نخبه ها با هم رقابت كنند.

هاشمي با بيان اينكه اين دوره هاي مسووليت براي ما تكرار شدني نيست، گفت: هرچند كه حضور من در وزارت بهداشت در دوره جديد هم نبايد تكرار مي شد، اما بنا بر دلايلي اتفاق افتاد. در عين حال بايد هرچه از دست مان بر مي آيد براي مردم انجام دهيم.
   تاریخ: ۰۲:۴۱ - ۱۷/۰۷/۱۳۹۶


١٥:١٩ - شنبه ١٧ مهر ١٣٩٦    /    عدد : ٧١٤٠٨    /    تعداد نمایش : ٣٠٠خروج