اخبار > احترام به دانشمندان، وظيفه هر دولتمردي است
 


  چاپ        ارسال به دوست

احترام به دانشمندان، وظيفه هر دولتمردي استخبرگزاري آريا - وزير بهداشت گفت: معدود افرادي در گروه هاي مختلف جامعه پزشكي فقط به منافع، قبيله، رشته و گروه خود فكر مي كنند و بدون در نظر گرفتن مصالح مردم و دانشگاه، به خودشان يا رشته شان اولويت مي دهند و روساي دانشگاه ها نبايد در مقابل آنها كوتاه بيايند.
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از وبدا، دكتر سيد حسن هاشمي در مراسم تكريم و معارفه رييس دانشگاه علوم پزشكي تهران اظهار داشت: تعرفه يكي از رشته هاي پزشكي در طول چهار سال گذشته چهار برابر شد اما هيات وزيران به دليل كمبود منابع، مصوب كرد كه امسال 25 درصد كاهش يابد يعني به جاي چهار برابر، سه برابر گذشته دريافت كنند؛ اما برخي دوستان چه جنجالي به پا كردند. آيا اين درست است؟ در كشور ما امثال شهيد حججي سر خودشان را فدا مي كنند اما ما اينگونه رفتار كنيم!
وزير بهداشت با تاكيد بر اين دانشگاه علوم پزشكي تهران مايه فخر ايرانيان است، گفت: اميدواريم دانشگاه علوم پزشكي تهران همانند گذشته در مرز دانش حركت كند و ثمره آن نصيب ملت شود.
وزير بهداشت ضمن اشاره به همكاري خوب و ارزشمند دكتر جعفريان در طول 4 سال گذشته به عنوان رييس دانشگاه علوم پزشكي تهران، افزود: افتخاري براي ما بود كه در دوران سخت 4 سال گذشته در كنار يكديگر كار مي كرديم و فعاليت و اقدامات و كارنامه ايشان در دوره گذشته بي نظير بوده و ايشان در اين 4 سال روزانه 15 ساعت كار مي كردند و جز اجر اخروي و دعاي خير مردم امروز كه مسئوليت رياست دانشگاه را ترك مي كنند سرمايه اي ندارند.
وزير بهداشت افزود: پذيرفتن پست هاي مديريتي در نظام جمهوري اسلامي جز مسئوليت و زحمت بهره اي ندارد، براي امثال من و دكتر كريمي كه امروز مسئوليت سرپرستي دانشگاه علوم پزشكي تهران را قبول مي كند، اين موضوع كاملا واضح است، من و دكتر كريمي در آخر راه هستيم و امروز كه دكتر كريمي اين مسئوليت را قبول مي كند، با سابقه پر افتخارش، در واقع از آبروي خود مايه گذاشته است و با خدا معامله كرده است.
دكتر هاشمي با بيان اين كه در كنار همه مسئوليت ها، طرح تحول سلامت شروع شد، افزود: طرح تحول سلامت با اقدامات مناسب خوبي آغاز شد و در آغاز اجرا هم، منابع به خوبي تخصيص مي يافت اما در ادامه مسير به دليل كم لطفي ها و اذيت هاي شركاي وزارت بهداشت، حمايت نشد اما اين طرح با وجود مشكلات همچنان ادامه خواهد داشت و اميدواريم به لطف الهي بتوانيم از گرفتاري هاي موجود سربلند بيرون آييم.
وي افزود: طبيعي است دانشگاهي مثل دانشگاه تهران با مسئوليت هاي سنگيني مواجه است چراكه در شهري مثل تهران كه آوازه اش از دور خوش است و وقتي پوسته شهر را كنار بزنيد و ورود پيدا كنيد متوجه مي شويد مشكلات و گرفتاري هاي موجود در زندگي مردم و حاشيه نشينان اين شهر بزرگ زياد است.
وزير بهداشت با تاكيد بر اين كه حوزه سلامت بيشتر شاهد لايه هاي پنهان گرفتاري هاي در حوزه بهداشت و درمان است، افزود: ما به دليل نوع و نفس كارمان بيشتر در زندگي مردم هستيم و مدعي هستيم كه وزارت بهداشت نسبت به همه دستگاه هاي اجرايي و كل دولت با مردم بيشتر مراوده دارد و آنها و مشكلاتشان را بيشتر درك مي كند.
دكتر هاشمي افزود: در كنار اين مسئوليت ها اداره مجموعه بهداشت و درماني كه تحت مديريت دكتر جعفريان بود كار بسيار سخت و مشكلي بود كه خوشبختانه تا آنجايي كه امكانات وجود داشت و در اختيارمان بود به خوبي انجام شد.
وي با بيان اين كه همه دانشگاهيان و افرادي كه كار اجرايي انجام مي دهند مي دانند كه اين كار سخت و مشكل است، افزود: ما قدر شناس اين افراد هستيم و دكتر جعفريان يكي از شاخص ترين مديران ما بودند.
دكتر هاشمي با بيان اين كه در حال حاضر وزارت بهداشت با 18هزار ميليارد تومان طلب و 15هزار ميليارد تومان بدهي مواجه است، افزود: در حال حاضر وزارت بهداشت و دانشگاهها تراز مالي مثبت دارند، اما زماني كه طرح تحول سلامت را شروع كرديم، تزار مالي دانشگاه ها و بيمارستانها منفي بود و در مرز ورشكستگي بودند، البته اين تراز مثبت مالي زماني مفيد است كه مطالبات وزارت بهداشت را پرداخت كنند.
وي افزود: اكنون سه هزار ميليارد تومان تزار مثبت مالي در وزارت بهداشت داريم اما شركاي وزارت بهداشت طلب ها را نمي دهند و من به عنوان وزير بهداشت به جاي اينكه به دنبال حل مسائل كلان آموزشي و بهداشتي ودرماني مردم باشم از صبح تا شب بايد به دنبال پول بدوم و 70 درصد وقت من صرف اين كار مي شود.
وزير بهداشت در ادامه با تاكيد بر اين كه حال دانشگاه در ايران خوب نيست و شرايط مناسبي ندارد، افزود: در دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور علاوه بر آموزش، تعليم و تعلم ما مسئول بهداشت و درمان مردم هم هستيم و بسياري از فضاهاي آموزش ما متاسفانه تبديل به مراكز درماني شده اند كه اين مصيبت بزرگي است و براي دانشگاه هاي سراسر كشور بسياري از اساتيد ما وقتشان غير از آموزش صرف درمان مي شود و در عين حال فضايي براي آموزش ندارند و امكاناتشان محدود است اما در كنار همه اين موارد دانشگاه هاي علوم پزشكي افتخار آفرين هستند.
دكتر هاشمي افزود: در حال حاضر 27 درصد مقالات ISI كشور توسط دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور تدوين مي شود.
وزير بهداشت در ادامه با تاكيد بر اين كه در حوزه دانش، مهم ترين ثروت يك كشور، احترام به دانشمند از سوي دولتمردان است، افزود: امروزه مي بينيم افرادي كه توانا هستند دانا هستند بنابر اين بايد از حرف و شعار خارج شويم و عمل كنيم چرا كه مردم عمل ما را قضاوت مي كنند. مي خواهيم دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور بدون توجه به مشكلات مردم، مسير خودشان را بروند. آموزش، پژوهش و نوشتن مقالات، براي فخر فروختن نيست بلكه بايد گرهي از مشكلات مردم باز كند.
دانشگاه احترام مي خواهد...
دكتر هاشمي تاكيد كرد: دانشگاه احترام مي خواهد، هر ماه 3 تا 4 هزار ميليارد تومان در كشور يارانه داده مي شود، اما از اختصاص يك هزار ميليارد تومان براي دانشگاه ها دريغ مي شود.
وزير بهداشت با بيان اين كه دانشگاه هاي علوم پزشكي به جز آموزش مسئوليت بهداشت و درمان مردم را دارند، افزود: متاسفانه زيرساخت هاي لازم براي ارائه اين خدمات به خصوص در تهران فراهم نيست، چه بسيار ساختمان هاي آموزشي دانشگاه ها كه در تهران به بهداشت و درمان مردم اختصاص يافت با اين حال اغلب بيمارستان هاي تهران قبل از انقلاب ساخته شده است و محروميت استان تهران از نظر زيرساخت هاي بهداشتي و درماني بسيار بالاست.
دكتر هاشمي يادآور شد : امروز صبح يك فيلم در شبكه هاي اجتماعي ديدم كه در آن زني كه داراي چند فرزند يتيم و صغير بود، ميراث پدري خود را در گرگان چند ميليون فروخته بود و در موسسه كاسپين در نيشابور سپرده كرده بود و مي گفت كمك شما را نمي خواهم، پولم را بدهيد. مردم گرفتاري هاي زيادي دارند و يكي از وظايف دانشگاه ها، توجه به مشكلات و گرفتاري هاي مردم است.
وي افزود: اگر بتوانيم آموزش پزشكي را از بدنه خدمات بهداشتي و درماني در سه دانشگاه علوم پزشكي تهران جدا كنيم و اميدوارم براي اين كار مجلس هم همراهي كند تا هم آموزش و هم بهداشت و درمان در تهران كارآمدتر شود.
وي افزود: چرا بايد بيماران از آن طرف اسلامشهر براي درمان به بيمارستان شريعتي و امام خميني(ره) يا مركز طبي كودكان در مركز تهران بيايند. اميدوارم سه دانشگاه علوم پزشكي در تهران دست به دست هم دهند و استادان دانشگاه كمك كنند تا مشكلات مردم و بيماران كمتر شود.
دكتر هاشمي گفت: اگر افراد در مسئوليت هاي مختلف درست انتخاب شوند، امور هم به درستي انجام مي شود در وزارت بهداشت، انتخاب وزير، معاون، مدير كل، رييس دانشگاه و بيمارستان و عضو هيات علمي اگر به درستي انجام شود مي توان به پيشرفت اميدوار بود.
وي افزود: دانشگاه هاي بزرگ مثل دانشگاه علوم پزشكي تهران بايد سهم خود را براي سلامت كل مردم ايران ايفا كنند، چرا در برخي شهرستانها، متخصص يا جراح عروق نداريم، در رشته خود من كه چشم پزشكي است 50 درصد شهرهاي كشور فلوشيب چشم پزشكي ندارند .
بازگشت به عقب امكان پذير نيست
وزيربهداشت در ادامه با اشاره به پيشنهاد مطرح شده در خصوص ادغام آموزش علوم پزشكي در دانشگاه هاي علوم پزشكي گفت: بازگشت به عقب امكان پذير نيست و سياست هاي كلي سلامت ابلاغي مقام معظم رهبري بر ساختار فعلي تاكيد دارد.
دكتر هاشمي خاطرنشان كرد: دانشگاه ها در ايران وضعيت خوبي ندارند و وزارت علوم نيز ظرفيت و توان اداره آموزش عالي و آموزش پزشكي را ندارد و در وضعيتي نيست كه چنين بار سنگيني را تحمل كند.
وزير بهداشت در ادامه با اشاره به اين كه تغيير روساي دانشگاه هاي علوم پزشكي و به طور كلي تغيير مسئولان چندان مهم نيست، تاكيد كرد: آنچه مهم است تغيير فرآيندهاست به نحوي كه بر زندگي و رفاه مردم و خدمات رساني بهتر به مردم تاثير بگذارد.
ضرورت استقلال دانشگاه ها
وي ادامه داد: يكي از تغيير فرآيندها، برداشتن مشكلات پيش روي آموزش پزشكي و خدمات بهداشتي درماني است، براي رسيدن به اين هدف بايد دانشگاه هاي علوم پزشكي و مراكز درماني هيات امنايي شوند و استقلال پيدا كنند و اين تغيير به خصوص در تهران بسيار لازم است.
وزير بهداشت گفت: يكي از مشكلاتي كه در حوزه آموزش در سه دانشگاه علوم پزشكي تهران وجود دارد و به بخش آموزش پزشكي لطمه مي زند، سهميه هايي است كه تصويب شده و من در شوراي عالي انقلاب فرهنگي نيز پيشنهاد دادم كه در دانشگاه هاي وزارت بهداشت و وزارت علوم، سهميه هاي ورودي را حذف كنند و معادل آن را به سهميه دانشگاه هاي خارج از تهران اختصاص دهند.
وزير بهداشت افزود: اين درست نيست كه فاصله رتبه افرادي در دانشگاه هاي تهران در رشته هاي پزشكي، دندانپزشكي،داروسازي اين قدر زياد باشد و يك فرد با رتبه سه هزار در كنار يك فرد با رتبه 80 هزار در يك كلاس بنشينند.
دكتر هاشمي گفت: با سهميه هاي جديد براي دانشگاه هاي علوم پزشكي مخالفيم زيرا تفاوت زيادي در رتبه هاي درسي در يك كلاس ايجاد مي شود و روش هاي ديگري هم براي احترام كردن وجود دارد البته منظور من، جانبازان و خانواده هاي شهدا و ايثارگران نيستند و آنها روي سر ما جا دارند و رتبه هاي بسيار خوبي هم كسب مي كنند.
وي افزود: دانشگاه هاي برتر كشور مانند دانشگاههاي علوم پزشكي تهران بايد در مرز دانش حركت كنند و لازم است كه به نخبگان كشور در حوزه علوم پزشكي اجازه دهيم كه در اين دانشگاهها به رقابت بپردازند بنابراين اعمال برخي سهميه هاي مصوب مجلس نه مورد قبول مقام معظم رهبري و نه سران قواست كه بگذاريم رتبه هاي پايين و بالاي كنكور با هم و در كنار هم در يك كلاس باشند و حقي از افراد ضايع شود.
قدرت '' نه گفتن'' داشته باشيم
وزير بهداشت تصريح كرد: اگر در جمهوري اسلامي ايران، مسئولان قدرت ''نه گفتن'' داشتند بهتر از پاسخ مثبت در بسياري موارد بود و هر جا كه مشكلات زياد است به دليل بله گفتن هاي بي پشتوانه است اما با وجود اينكه مي دانيم ممكن است كارهايمان اشتباه باشد اما قدرت ''نه گفتن'' نداريم.
منبع خبر:
آريا نيوز
   تاریخ: ۱۶:۰۶ - ۱۶/۰۷/۱۳۹۶


١٤:٢٣ - شنبه ١٦ مهر ١٣٩٦    /    عدد : ٧١٤٠٣    /    تعداد نمایش : ٢٤٦خروج