اخبار > مردم براي گرفتن خدمات درماني خيلي گرفتاري دارند
 


  چاپ        ارسال به دوست

مردم براي گرفتن خدمات درماني خيلي گرفتاري دارند

وزير بهداشت: مردم براي گرفتن خدمات درماني خيلي گرفتاري دارند
مردم براي گرفتن خدمات درماني خيلي گرفتاري دارند به گزارش طبنا(خبرگزاري سلامت) از ايرنا، سيد حسن هاشمي روز يكشنبه در مراسم توديع و معارفه رئيس دانشگاه علوم پزشكي تهران افزود: تغيير روساي دانشگاه هاي علوم پزشكي و به طور كلي تغيير افراد مسئولان چندان مهم نيست، مهم تغيير فرآيندهاست به نحوي كه بر زندگي و رفاه مردم و خدمات رساني بهتر به مردم تاثير بگذارد.

وي ادامه داد: يكي از تغيير فرآيندها، برداشتن مشكلات پيش پاي آموزش پزشكي و خدمات بهداشتي-درماني است، براي رسيدن به اين هدف بايد دانشگاه هاي علوم پزشكي و مراكز درماني هيئت امنايي شوند و استقلال پيدا كنند و اين تغيير به خصوص در تهران بسيار لازم است.

وزيربهداشت گفت: يكي از مشكلاتي كه در حوزه آموزش در سه دانشگاه علوم پزشكي تهران وجود دارد و به بخش آموزش پزشكي لطمه مي زند، سهميه هايي است كه در قبولي دانشگاه لحاظ مي شود، من در شوراي عالي انقلاب فرهنگي نيز پيشنهاد دادم كه چه در دانشگاه هاي وزارت بهداشت و چه وزارت علوم، سهميه هاي ورودي را حذف كنند و معادل آن را به سهميه دانشگاه هاي خارج از تهران اختصاص دهند.

وي افزود: اين درست نيست كه فاصله رتبه افرادي در دانشگاه هاي تهران در رشته هاي پزشكي، دندانپزشكي، داروسازي و ... اين قدر زياد باشد و يك فرد با رتبه سه هزار در كنار يك فرد با رتبه 80 هزار در يك كلاس بنشينند.

هاشمي گفت: خانواده شهدا، ايثارگران و جانبازان مورد احترام همه ما و جامعه هستند و روي سر ما جا دارند اما گاهي كارهايي مي كنيم كه معناي عوام فريبي مي دهد، بايد جسارت داشته باشيم و اشتباه هاي گذشته را بپذيريم و آنها را اصلاح كنيم.

وي افزود: دانشگاه هاي برتر كشور در تهران جاي رقابت است وبايد بهترين نخبگان كشور در اين دانشگاه ها درس بخوانند، اين وضعيت نه مورد قبول رهبر و نه سران قواست كه بگذاريم رتبه هاي پايين و بالاي كنكور با هم و در كنار هم در يك كلاس باشند و حقي از افرادي ضايع شود.

هاشمي گفت: مردم براي گرفتن خدمات درماني خيلي گرفتاري دارند، اين گرفتاري در تهران نيز بسيار زياد است، مشكل وزارت بهداشت بدعهدي شركاي وزارت بهداشت است، هم اكنون وزارت بهداشت با 18هزار ميليارد تومان طلب و 15هزار ميليارد تومان بدهي مواجه است، بنابراين ورشكسته نيست و تراز مالي دانشگاه ها مثبت است، اما زماني كه طرح تحول سلامت را شروع كرديم، تزار مالي دانشگاه ها و بيمارستان ها منفي بود و در مرز ورشكستگي بودند.

وي افزود: اكنون سه هزار ميليارد تومان تزار مثبت مالي در وزارت بهداشت داريم اما شركاي وزارت بهداشت طلب ها را نمي دهند و من به عنوان وزير بهداشت به جاي اينكه به دنبال حل مسائل كلان آموزشي و بهداشتي ودرماني مردم باشم از صبح تا شب بايد به دنبال پول بدوم و 70 درصد وقت من صرف اين كار مي شود.

وزير بهداشت گفت: مردم در بيمارستان ها گرفتارند و وضعيت دانشگاه هاي كشور خوب نيست،برخي استادان و اعضاي هيات علمي دانشگاه فارغ از دغدغه ها و مشكلات مردم راه خودشان مي روند و فقط به منابع خودشان فكر مي كنند و قبيله اي فكر مي كنند. در حالي كه كار اصلي دانشگاه اين است كه گره از كار مردم باز كند.

وي افزود: چرا بايد بيماران از آن طرف اسلامشهر براي درمان به بيمارستان شريعتي و امام خميني(ره) يا مركز طبي كودكان در مركز تهران بيايند. اميدوارم سه دانشگاه علوم پزشكي در تهران دست به دست هم دهند و استادان دانشگاه كمك كنند تا مشكلات مردم و بيماران كمتر شود.

هاشمي گفت: بايد راه و روش استاد قريب را در دانشگاه علوم پزشكي دنبال كنيم و به دنبال پارتي و توصيه ها در انتصاب ها نباشيم و نگاه قومي، قبيله اي و ژن خوب نداشته باشيم بلكه هر كس بر اساس شايستگي خود بايد مسئوليت بپذيرد.

وزير بهداشت گفت: يك رشته پزشكي در كشور داريم كه در اين دوره، درآمدش 4 برابر شد، اما حالا كه مشكلات مالي ايجاد شده و 25 درصد از درآمد اين رشته كاهش يافته است، و البته باز هم سرجمع نسبت به گذشته درآمدشان سه برابر شده است. اين درست است كه در كشور جنجال و قشقرق ايجاد كرده اند و فقط به فكر خودشان هستند. ما در كشور امثال شهيد حججي را داريم كه سرشان را براي كشور مي دهند، شما براي كشور چه كار كرده ايد.

وي افزود: دانشگاه هاي بزرگ مثل دانشگاه علوم پزشكي تهران بايد سهم خود را براي سلامت كل مردم ايران ايفا كنند، چرا در برخي شهرستان ها، متخصص يا جراح عروق نداريم، در رشته خود من كه چشم پزشكي است 40 درصد شهرهاي كشور فلوشيب چشم پزشكي ندارند و همه در تهران جمع شده اند.

وزير بهداشت گفت: پذيرفتن پست هاي مديريتي در نظام جمهوري اسلامي جز مسئوليت و زحمت عايدي ندارد، براي امثال من و دكتر كريمي كه امروز مسئوليت سرپرستي دانشگاه علوم پزشكي تهران را قبول مي كند، اين موضوع كاملا واضح است، من و دكتر كريمي در آخر راه هستيم و امروز كه دكتر كريمي اين مسئوليت را قبول مي كند، با سابقه پر افتخارش، در واقع از آبروي خود مايه گذاشته است و با خدا معامله كرده است.

هاشمي افزود: دانشگاه علوم پزشكي تهران، فخر دانشگاه هاي كشور است و بايد هميشه در مرزهاي دانش حركت كند و در عين حال براي رفع مشكلات و چالش هاي كشور پيشرو باشد.

وي گفت: دكتر جعفريان در چهار سال گذشته كه رئيس اين دانشگاه بود در اجراي طرح تحول سلامت زحمت فراوان كشيد، در ابتداي كار دستاوردها درخشان بود اما در ادامه عده اي از دوستان و شركاي وزارت بهداشت كم لطفي كردند و هنوز هم اين كم لطفي ها ادامه دارد.

مخالفت وزير بهداشت با بازگشت دانشگاه هاي علوم پزشكي به وزارت علوم

هاشمي افزود: پيشنهادي مطرح شده كه ادغام آموزش پزشكي در دانشگاه هاي علوم پزشكي به گذشته برگردد و دوباره دانشگاه هاي وزارت بهداشت در وزارت علوم در هم ادغام شود، چنين كاري شدني نيست، زيرا به طور كلي دانشگاه ها در ايران وضعيت خوبي ندارند و وزارت علوم نيز ظرفيت و توان اين كار را ندارد و در وضعيتي نيست كه چنين بار سنگيني را تحمل كند.

وي گفت: 27 درصد توليد مقالات علمي كشور كه در ISI ثبث مي شود و مايه افتخار كشور است در دانشگاه هاي علوم پزشكي توليد مي شوند و انتقال اين مجموعه به وزارت علوم به ضرر توليدات علمي كشور است.

وي افزود: بايد از حرف و شعار دست برداريم و كار كنيم، دانشگاه احترام مي خواهد، هر ماه 30 تا 40 هزار ميليارد تومان در كشور يارانه داده مي شود، دريغ از يك هزار ميليارد تومان براي دانشگاه ها.

هاشمي گفت: دانشگاه هاي علوم پزشكي البته به جز آموزش مسئوليت بهداشت و درمان مردم را دارند و متاسفانه زيرساخت هاي لازم براي ارائه اين خدمات به خصوص در تهران فراهم نيست، چه بسيار ساختمان هاي آموزشي دانشگاه ها كه در تهران به بهداشت و درمان مردم اختصاص يافت با اين حال اغلب بيمارستان هاي تهران قبل از انقلاب ساخته شده است و محروميت استان تهران از نظر زيرساخت هاي بهداشتي و درماني بسيار بالاست.

وي افزود: اگر بتوانيم آموزش پزشكي را در بدنه خدمات بهداشتي و درماني در سه دانشگاه علوم پزشكي تهران جدا مي كنيم و اميدوارم براي اين كار مجلس هم همراهي كند تا هم آموزش و هم بهداشت و درمان در تهران كارآمدتر شود.

در اين مراسم دكتر عباسعلي كريمي، رئيس سابق مركز قلب تهران به عنوان سرپرست جديد دانشگاه علوم پزشكي تهران معارفه و از خدمات چهارسال گذشته دكتر علي جعفريان رئيس سابق اين دانشگاه با حضور وزير بهداشت قدرداني شد.
منبع خبر:
سلامت
   تاریخ: ۱۵:۵۳ - ۱۶/۰۷/۱۳۹۶


١٤:٢١ - شنبه ١٦ مهر ١٣٩٦    /    عدد : ٧١٤٠٢    /    تعداد نمایش : ٢٢٦خروج