اخبار > حاضر نيستيم آموزش علوم پزشكي را با وزارت علوم ادغام كنيم/ اذيت هاي شركاي طرح سلامت همچنان ادامه دارد
 


  چاپ        ارسال به دوست

حاضر نيستيم آموزش علوم پزشكي را با وزارت علوم ادغام كنيم/ اذيت هاي شركاي طرح سلامت همچنان ادامه دارد


حاضر نيستيم آموزش علوم پزشكي را با وزارت علوم ادغام كنيم/ اذيت هاي شركاي طرح سلامت همچنان ادامه دارد وزير بهداشت با اشاره به عدم همراهي شركاي طرح تحول سلامت گفت: برخي افراد كم لطفي كردند و ما را تنها گذاشتند كه همچنان هم اين مشكلات و اذيت ها ادامه دارد.
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري فارس، سيد حسن هاشمي، وزير بهداشت در مراسم تكريم و معارفه رييس و سرپرست دانشگاه علوم پزشكي تهران اظهارداشت:طرح تحول سلامت با اقدامات مناسب و خوبي آغاز شد و در آغاز اجرا هم منابع به خوبي تخصيص مي يافت اما در ادامه مسير، برخي افراد كم لطفي كردند و ما را تنها گذاشتند و شركاي طرح تحول سلامت، ما را اذيت كردند كه همچنان هم ادامه دارد.

وي افزود: وزارت بهداشت نسبت به ساير دستگاه هاي اجرايي، با زندگي و درد مردم نزديك تر است و آنها را به خوبي مي فهمد همچنين حرف و شعار در كشور راحت است اما مردم در مورد عملكرد، قضاوت مي كنند.

وزير بهداشت با اشاره به اينكه احترام به دانشمندان، وظيفه هر دولتمردي است و لازم است كه به دانشگاه احترام گذاشته شود، گفت: اگر سخن از اهميت دانشگاه ها مي گوييم، منابع مالي مورد نياز دانشگاه ها هم مانند پرداخت به موقع و ماهانه يارانه بايد به موقع تخصيص يابد.

هاشمي بيان داشت: حاضر نيستيم آموزش علوم پزشكي را با وزارت علوم ادغام كنيم و نمي توانيم به عقب برگرديم و در سياست هاي سلامت ابلاغي از سوي مقام معظم رهبري نيز در خصوص ارتقاي آموزش پزشكي تاكيدات فراواني شده است

وي عنوان كرد: با سهميه هاي جديد براي دانشگاه هاي علوم پزشكي مخالفيم زيرا تفاوت زيادي در رتبه هاي درسي در يك كلاس ايجاد مي شود و روش هاي ديگري هم براي احترام كردن وجود دارد البته منظور من، جانبازان و خانواده هاي شهدا و ايثارگران نيستند و آنها روي سر ما جا دارند و رتبه هاي بسيار خوبي هم كسب مي كنند.

وزير بهداشت با اشاره به اينكه گاهي تصميمات عوام پسند مي گيريم اما جرات اينكه بگوييم اشتباه كرده ايم و آنها را اصلاح كنيم، نداريم، گفت: نمي توانيم شاهد باشيم كه در رشته اي مانند داروسازي در دانشگاه علوم پزشكي تهران، رتبه هاي 3 هزار و80 هزار، سر يك كلاس باشند. قطعا اين تصميم اشتباهي است و مقامات ارشد نظام و روساي قواي سه t id=''2006_4'' style=''background:#ffd700;''>گانه هم مخالفند.

هاشمي خاطرنشان كرد: بخش بهداشت و درمان در شهر تهران، نيازمند توجه بيشتري از سوي دانشگاه هاي علوم پزشكي است و مردم گرفتاري هاي زيادي دارند.

وي بيان داشت: بنده به عنوان وزير از اول صبح تا آخر شب بايد به دنبال منابع و اعتبارات باشم در حالي كه دغدغه ما بايد ارتقاي آموزش، پژوهش، رقابت در سطح منطقه و بين الملل باشد اما حداقل 70 درصد از وقت ما صرف منابع و اعتبارات مي شود.

وزير بهداشت گفت: وزارت بهداشت 18 هزار ميليارد تومان مطالبه و 15 هزار ميليارد تومان بدهي دارد و اين يعني، سيستم را درست اداره كرده ايم در حالي كه در ابتداي كار، بيمارستانها ورشكسته و تراز مالي منفي داشتند البته اين تراز مثبت زماني مفيد است كه طلب قانوني ما را پرداخت كنند

هاشمي بيان داشت: امروز صبح يك فيلم در شبكه هاي اجتماعي ديدم كه در آن زني كه داراي چند فرزند يتيم و صغير بود، ميراث پدري خود را در گرگان چند ميليون فروخته بود و در موسسه كاسپين در نيشابور سپرده كرده بود و مي گفت كمك شما را نمي خواهم، پولم را بدهيد. مردم گرفتاري هاي زيادي دارند و يكي از وظايف دانشگاه ها، توجه به مشكلات و گرفتاري هاي مردم است

وي گفت: نمي خواهيم دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور بدون توجه به مشكلات مردم، مسير خودشان را بروند. آموزش، پژوهش و نوشتن مقالات، براي فخر فروشي نيست بلكه بايد گرهي از مشكلات مردم باز كند.

وزير بهداشت اضافه كرد: اگر افراد در مسئوليت هاي مختلف درست انتخاب شوند، امور هم به درستي انجام مي شود در وزارت بهداشت، انتخاب وزير، معاون، مدير كل، رييس دانشگاه و بيمارستان و عضو هيات علمي اگر به درستي انجام شود مي توان به پيشرفت اميدوار بود.

هاشمي گفت: معدود افرادي در گروه هاي مختلف جامعه پزشكي فقط به منافع، قبيله، رشته و گروه خود فكر مي كنند و بدون در نظر گرفتن مصالح مردم و دانشگاه، به خودشان يا رشته شان اولويت مي دهند و روساي دانشگاه ها نبايد در مقابل آنها كوتاه بيايند.

وي يادآور شد: تعرفه يكي از رشته هاي پزشكي در طول چهار سال گذشته چهار برابر شد اما هيات وزيران به دليل كمبود منابع مصوب كرد كه امسال 25 درصد كاهش يابد يعني به جاي چهار برابر، سه برابر گذشته دريافت كنند.

وزير بهداشت تصريح كرد: چرا در برخي از مناطق كشور متخصص و فوق تخصص حضور ندارد؟ چرا نبايد جراح عروق در تمام استانها باشد؟ وظيفه دانشگاه است كه اين نيروها را تامين كند. در رشته چشم پزشكي، 50 درصد كشور از فلوشيپ هاي چشم پزشكي بهره مند نيستند بنابراين بايد روش ها را تغيير دهيم و از پول مردم كه با آن دانشگاه، بيمارستان و بخش ساخته شده، ابتدا براي مردم كار كنيم.

هاشمي افزود:اگر در جمهوري اسلامي ايران، مسئولان قدرت «نه گفتن» داشتند بهتر از پاسخ مثبت در بسياري موارد بود و هر جا كه مشكلات زياد است به دليل بله گفتن هاي بي پشتوانه است اما با وجود اينكه مي دانيم.

>انتهاي پيام/
منبع خبر:
خبرگزاري فارس
   تاریخ: ۱۴:۱۱ - ۱۶/۰۷/۱۳۹۶  


٠٨:٥٨ - دوشنبه ١٦ مهر ١٣٩٦    /    عدد : ٧١٢٥١    /    تعداد نمایش : ٢٢٦خروج