اخبار > ششمين دوره جلسه آشنايي اعضاي هيئت علمي جديد با دانشگاه علوم پزشكي تهران برگزار شد
 


  چاپ        ارسال به دوست

ششمين دوره جلسه آشنايي اعضاي هيئت علمي جديد با دانشگاه علوم پزشكي تهران برگزار شد

گالري عكس
در ابتداي اين جلسه كه از ساعت 9 صبح روز پنجشنبه 5 مرداد 96 آغاز شد، دكتر ميرزازاده، مدير مركز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشكي ضمن خيرمقدم به اعضاي هيئت علمي جديد و اعضاي پانل كه به منظور پاسخگويي به سؤالات و مسائل اعضاي جديد در جلسه حاضر شدند؛ گفت: همه ي ما از زماني كه به دانشگاه چه براي تحصيل و چه براي كار، قدم مي گذاريم ذهنيتي از محيط آكادميك داريم كه دانشگاه هاي مختلف در بسياري جهات مشابه هم هستند ولي در برخي موارد متفاوت اند.
وي ادامه داد: اعضاي هيئت علمي جديد بايد از همين ابتدا براي ارتقاء، استادياري، استادي و. تلاش كنند و تمامي مدارك، مقالات، پايان نامه ها و مدارك خود را جمع آوري كرده و از پراكندگي آن ها بپرهيزند تا براي رشد و ارتقاء با مشكلي مواجه نشوند.
دكتر ميرزازاده با اشاره به اينكه در دوره هاي گذشته، اين جلسه در دو روز و با سخنراني اعضاي پانل و سپس جلسه پرسش و پاسخ برگزار مي شد؛ گفت: در دو دوره اخير تلاش كرديم مجموعه سخنراني ها در قالب يك DVD در اختيار اعضاي جديد قرار گيرد و ضمن صرفه جويي در زمان، فرصت بيشتري براي پرسش و پاسخ همكاران در حوزه هاي آموزشي، پژوهشي، بين الملل و استفاده از سامانه هاي مرتبط دانشگاه باشيم.
در پانل اول كه از ساعت 9 تا 10:30 برگزار شد، دكتر شيرازيان، دكتر شكوهي نژاد و دكتر ميرزازاده، بابيان نكاتي پيرامون موضوعات فرآيند ارتقا، سيستم شعاع، ترفيع و آيين نامه هاي مربوط به اعضاي هيئت علمي پاسخگوي سؤالات همكاران بودند.
در پانل دوم كه از ساعت 11 تا 12:15 برگزار شد، دكتر كاربخش، گودرزي، شفقتي، انصاري پور در خصوص امور پژوهشي و پژوهش يار، امور بين الملل، فرصت مطالعاتي، شركت در كنگره هاي خارجي و امور مربوط به فناوري اطلاعات به سؤالات اعضاي هيئت علمي ها پاسخ دادند.
در بخش پاياني برنامه كه با حضور جمعي از اعضاي هيئت رئيسه دانشگاه برگزار شد، دكتر جعفريان، رئيس دانشگاه ضمن تبريك و خوشامدگويي به اعضاي هيئت علمي جديد گفت: خوشحالم كه براي ششمين بار در خدمت اعضاي هيئت علمي هستم كه به تازگي وارد دانشگاه شده اند. برگزاري جلسه آشنايي هيئت علمي جديد، بسيار مهم است و خوشبختانه برگزاري اين جلسه به موقع بوده، مسائلي وجود دارد كه اعضاي هيئت علمي جديد از همان ابتدا بايد در جريان آن ها قرار گيرند.
رئيس دانشگاه با تأكيد برداشتن اطلاعات كافي در مورد دانشگاه گفت: مسائلي وجود دارد كه اگر از ابتدا اطلاعات كافي در مورد آن ها داشته باشيد، امكان بروز مشكلات كاهش مي يابد و سريع تر و بهتر مي توانيد براي آينده كاري تان برنامه ريزي كنيد. پس لازم است، اطلاعات تهيه شده در مركز مطالعات و توسعه آموزش دانشگاه را حتماً مرور كنيد.
دكتر جعفريان ضمن بيان امكانات و زيرساخت هاي دانشگاه گفت: دانشگاه علوم پزشكي تهران حدود 165 سال از زمان دارالفنون قدمت دارد و قديمي ترين و بزرگ ترين دانشگاه كشور است.
وي ادامه داد: اين دانشگاه از سال 1313 به نام دانشگاه تهران نام گذاري شد و از سال 1365 به دنبال ادغام آموزش در سرويس دانشگاه، دانشگاه علوم پزشكي تهران از دانشگاه تهران مستقل شد و از سال 1375 با ادغام شبكه هاي بهداشتي كه قبلاً مستقل بودند به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني تهران نام گذاري شد.
دكتر جعفريان افزود: در حال حاضر وجود 13 هزار دانشجوي در حال تحصيل در 11 دانشكده، 95 مركز تحقيقاتي، نزديك به 1600 هيئت علمي آموزشي، 100 هيئت علمي پژوهشي و دارا بودن رتبه دوم تعداد اعضاي هيئت علمي در بين دانشگاه هاي كشور از امكانات و زيرساخت هاي دانشگاه ما محسوب مي شود.
وي در خصوص ساختار دانشگاه نيز گفت: وظايف آموزشي در دانشكده ها و زير نظر معاونت آموزشي، فعاليت پژوهشي در معاونت پژوهشي دانشكده ها و مراكز تحقيقاتي و امور دانشجويي در معاونت دانشجويي صورت مي گيرد. همچنين در دانشگاه سه شبكه بهداشتي و درماني جنوب، ري و اسلامشهر با پوشش 2800 نفر جمعيت و همچنين 16 بيمارستان با حدود 4100 تخت وجود دارد كه به ارائه خدمت مي پردازند.

دكتر جعفريان، دانشگاه علوم پزشكي تهران را ازلحاظ رتبه هاي علمي نيز پيشرو دانست و گفت: اين دانشگاه 14 سال در پژوهش و 15 سال در آموزش مقام نخست را در بين ديگر دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور كسب كرده است.
وي تصريح كرد: اين افتخاراتي كه دانشگاه ما در طي ساليان گذشته تا به امروز كسب كرده موجب شده ما براي اول شدن هميشه تلاش كنيم كه در غير اين صورت توهين بزرگي براي ما محسوب مي شود.
دكتر جعفريان بابيان اينكه، در افق پيش رو، رتبه بندي هاي داخلي براي دانشگاه ما كفايت نمي كند، افزود: اكتفا به رتبه هاي داخلي مسير پيشرفت ما را كند مي كند، ما بايد در رتبه بندي هاي بين المللي جاي مناسبي داشته باشيم.
وي ادامه داد: در رتبه بندي بين المللي ما در 10 سال گذشته در كشور جزو رتبه هاي اول و دوم بوديم و در رتبه بندي QS در دنيا كه مربوط به حوزه علوم پزشكي است، رتبه 200 تا 250 را به خود اختصاص داديم. همه اين دستاوردها نشان دهنده فعال و پويا بودن دانشگاه و كسب موفقيت در اين مسير بوده و همه نتايج زحمات اعضاي هيئت علمي و كاركنان دانشگاه است. خوشبختانه دانشگاه علوم پزشكي تهران هم خروجي خوبي داشته و هم در دانشگاه روند خوبي راداريم.
رئيس دانشگاه رعايت استاندارد در مقالات، تحقيقات و... را براي حضور در عرصه هاي بين المللي بسيار مهم دانست و گفت: حضور ما در عرصه هاي بين المللي بدين معني است كه دانشگاه ما توان رقابت با دانشگاه هاي دنيا را دارد البته اين كار از ده سال پيش به طورجدي آغازشده كه نمونه آن پذيرش 700 دانشجوي خارجي از منطقه و برخي كشورهاي اروپايي است.
دكتر جعفريان، در بخش ديگري از سخنان خود، جايگاه كنوني دانشگاه را محصول زحمات انسان هاي بزرگي دانست كه عمر خود را صرف توسعه و پيشرفت دانشگاه كردند.
وي ادامه داد: اينك تكليف ما به عنوان يك هيئت علمي چيست؟ و دانشگاه چه انتظاراتي از ما دارد؟ اگر خوب دقت كنيم مسئوليت پيچيده اي به عهده نداريم فقط حرفه ما با ديگر مشاغل كمي متفاوت است. انتظار دانشگاه از ما بهترين هاست و البته با پشتكاري كه اساتيد اين دانشگاه دارند رسيدن به اين تعالي دور از دسترس نيست.
دكتر جعفريان با تأكيد بر مسئوليت پذيري همه كاركنان دانشگاه اظهار داشت: نقش مديران دانشگاه درنهايت تسهيل روند پيشرفت در دانشگاه و رفع موانع پيش رو و سياست گذاري هاي كلي است. اين مجموعه محصول شما دوستان است و بايد در مقابل مشكلات و رفع آن احساس مسئوليت داشته باشيد.
وي در بخش پاياني سخنان خود با تأكيد بر اهميت رفتار حرفه اي و تأثيرگذاري آن بر دانشجويان گفت: رفتار حرفه اي از مباحث حائز اهميت است. فارغ التحصيل دانشگاه علوم پزشكي تهران بايد وجه تمايزي با ديگران داشته باشد و اين وجه تمايز صرفاً داشتن دانش برتر نيست، بلكه بايد بتواند در خارج از دانشگاه تغيير ايجاد كند و نمونه و الگوي ديگران قرار گيرد و بايد اين منش را از شما اعضاي هيئت علمي ياد بگيرد.
دكتر جعفريان ادامه داد: قسمت عمده اين امر به صورت غيررسمي اتفاق مي افتد. اگر هيئت علمي ما در اين موارد حساس بوده و درست عمل كند، ما موفق شده ايم. اين موضوعي است كه بدون دخالت اعضاي هيئت علمي برطرف نمي شود. يكي از مشكلات جدي ما رفتار حرفه اي است و به اين مورد بايد توجه ويژه داشته باشيد.
ضيافت ناهار رياست دانشگاه كه به افتخار شركت كنندگان برگزار شد، بخش پاياني اين مراسم بود.

خبر: مقدم
عكس: جمشيد ربيعي
   تاریخ: ۱۷:۳۸ - ۰۷/۰۵/۱۳۹۶  


٠٩:٢٨ - دوشنبه ٧ مرداد ١٣٩٦    /    عدد : ٦٩٨٩١    /    تعداد نمایش : ٢٥٥خروج