اخبار > گزارش مهرماه 93 رييس دانشگاه به همكاران و دانشجويان/ «خدمت به بيمار اولويت اول اكثريت جامعه پزشكي است»
 


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش مهرماه 93 رييس دانشگاه به همكاران و دانشجويان/ «خدمت به بيمار اولويت اول اكثريت جامعه پزشكي است»

دكتر علي جعفريان، رييس دانشگاه مطابق ماه‌هاي گذشته در پايان ماه گزارشي را به همكاران و دانشجويان ارائه كرد.
متن كامل اين گزارش به شرح زير است:

دانشگاهيان محترم
سلام
مهرماه ٩٣ به پايان رسيد و يك سال تحصيلي ديگر آغاز شد. خداوند را شاكرم كه توفيق خدمت در اين دانشگاه را به‌عنوان معلم و مسئول به من داد و از او مي‌خواهم كه عنايت خود را در هر دو كار شامل حال من و همكارانم بنمايد.
ماه مهر يكي از پركارترين دوران دانشگاه است. ورود دانشجويان جديد در مقاطع مختلف از كارشناسي تا دستياري، مراسم متعدد مربوط به آغاز سال تحصيلي دانشگاه و كشور، مسائل نقل‌وانتقال دانشجويي و موارد متعدد ديگر به‌طور هم‌زمان مجموعه اجرايي دانشگاه را مشغول مي‌سازد. طبعاً به همين دليل اخبار گوناگوني در اين مدت به نظر شما رسيده است و من در اين گزارش به نكات مهم مي‌پردازم.

آغاز سال تحصيلي جديد
حضور دانشجويان جديدالورود يكي از مهم‌ترين مسائل آغاز سال تحصيلي است. جوانان برومندي كه با تلاش فراوان از دروازه عظيمي به نام آزمون سراسري گذشته‌اند و در ميان شادي بسيار خانواده، پا در دانشگاه علوم پزشكي تهران گذاشته‌اند. فرزندان ما اينك دانشجو هستند و بايد مسير ديگري را تعقيب كنند. مدل آموزش در دانشگاه عمدتاً دانشجو محور است و اين موضوعي است كه از روز نخست بايد به آن توجه داشت. البته اين به معني درگير نبودن اساتيد در آموزش ايشان نيست ولي به معني ضرورت نگاهي ديگر از طرف دانشجويان است. به دانشجويان عزيزي كه در كليه مقاطع تحصيلي وارد دانشگاه علوم پزشكي تهران شده‌اند خوشامد مي‌گويم و براي ايشان آرزوي موفقيت مي‌كنم. شكي نيست كه اين موفقيت تنها در سايه همت بلند و تلاش بسيار و البته توكل به خداوند بزرگ به دست خواهد آمد.
از مهم‌ترين مسائل آغاز سال جديد بحث ظرفيت و دانشجويان ورودي است. اين‌يك مشكل ديرينه ما بخصوص در رشته پزشكي است. تقريباً هرساله تعداد دانشجويان ورودي ما در رشته پزشكي بسيار بيشتر از ظرفيت اعلامي است و اين تبديل به يك مشكل لاينحل شده است. واقعيت اين است كه اين رشته پرطرفدارترين رشته علوم تجربي در آزمون سراسري است و متقاضيان فراواني دارد و به همين دليل هميشه تعداد افراد معرفي‌شده بر اساس ضوابط و مقررات مختلف بيش از ظرفيت اعلامي است. اين موضوع باعث مي‌شود هر نوع برنامه‌ريزي براي دوره پزشكي عمومي ما دستخوش نوسانات فراوان باشد. اميدوارم با توجه به گزارش مبسوطي كه در اين زمينه به وزارت متبوع و سازمان سنجش داده شد، سال آينده شرايط بهتر باشد.
موضوع ديگري كه در آغاز سال تحصيلي بخصوص موردتوجه و حساسيت دانشجويان بود بحث پذيرش دانشجويان شهريه‌اي در دانشكده پزشكي است. اين ششمين سالي است كه دانشجويان شهريه پرداز وارد دانشگاه ما مي‌شوند. اين مسير كه ابتدا به دليل محدوديت ايجاد ظرفيت جديد با منابع دولتي آغاز شد، بعداً به‌صورت يك تكليف قانوني در قانون برنامه توسعه پنجم درآمد و با تغييراتي ادامه پيدا كرد. تفاوت در سال تحصيلي جاري در محل تحصيل اين دانشجويان بود كه به دلايل متعدد از جزيره كيش به تهران منتقل شد و براي ورودي‌هاي جديد به‌صورت يكپارچه با ساير دانشجويان در دانشكده مادر آغاز گرديد. اين تصميم نيز بر اساس مصوبه ابلاغي از طرف معاونت آموزشي وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي و با توجه به پذيرش اين دانشجويان به‌صورت مستقيم از آزمون سراسري گرفته شد. دانشجويان عزيز و البته بيشتر ورودي‌هاي سال‌هاي قبل نسبت به اين موضوع حساسيت داشتند و معتقد بودند كه اولاً ظرفيت بخش دولتي براي پذيرش دانشجويان شهريه‌اي كاهش‌يافته است و ثانياً نبايد محل تحصيل اين دو گروه دانشجو يكي باشد. واقعيت اين است كه موضوع اول اصولاً صحت ندارد و تعداد دانشجوي پذيرفته‌شده در سال جاري معادل سال 92 است؛ اما درباره نگراني دوم، هر يك از دو حالت آموزش مجزا و يكپارچه محاسن و معايبي دارد كه در اين گزارش مجال بحث آن نيست. ما دراين‌باره در جلسات متعدد با همكاران تبادل‌نظر كرديم و درنهايت فرم يكپارچه با توجه به تغيير روش جذب دانشجويان از آزمون سراسري ارجح دانسته شد. ازآنجاكه اين مدل جذب دانشجو براي اولين بار صورت گرفته بديهي است كه نيازمند ارزيابي و دقت نظر است. من و همكارانم در معاونت آموزشي دانشگاه و دانشكده پزشكي روند آموزش كليه دانشجويان پزشكي ورودي 93 را به‌طور دقيق تحت نظر قرار خواهيم داد و بر اساس نتايج اين ارزيابي در طول يك سال آينده، در مورد چگونگي ادامه آموزش ايشان تصميم‌گيري خواهد شد.
مراسم آغاز سال تحصيلي در دانشگاه با حضور وزير محترم بهداشت در روز اول مهر و مراسم رسمي آغاز سال تحصيلي دانشگاه‌هاي كل كشور به ميزباني مشترك دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشكي تهران با حضور رئيس‌جمهور محترم در پانزدهم مهرماه ديگر رويدادهاي مهم آغاز سال تحصيلي هستند. در سخنراني كوتاهي كه براي دومين بار به مناسبت آغاز سال تحصيلي در حضور جناب آقاي دكتر روحاني داشتم بار ديگر بر اين نكته تأكيد كردم كه اعتماد به دانشگاه باعث رشد كشور خواهد بود. «اينك مي‌توان گامي ديگر در جهت استقلال دانشگاه‌ها برداشت و با تدابير مناسب، اين مجموعه كليدي را از درگير شدن در اموري كه روند فعاليت‌ها را كند و گاهي مختل مي‌كند دور نگاه داشت. دانشگاه مستقل تنها دغدغه پيشرفت كشور را دارد و درگير پيرايه‌هاي كم‌ارزش نخواهد شد و صدالبته به دليل ماهيت خود دنباله‌روي بي‌چون‌وچراي ديگران هم نيست. دانشجوي چنين دانشگاهي باايمان و اعتمادبه‌نفس تربيت خواهد شد و مرعوب ديگران نخواهد بود و اين همان چيزي است كه امام راحل و رهبر معظم انقلاب بارها بر آن تأكيد كرده‌اند. قطعاً محصول چنين نگاهي به دانشگاه، پيشرفت و تعالي كشور است.»

ابلاغ تعرفه‌هاي جديد خدمات درماني
كتاب ارزش‌هاي نسبي خدمات سلامت پس از دو دهه و بعد از سه تلاش ناموفق بالاخره در مهرماه 93 از تصويب هيئت‌وزيران گذشت و با همراهي بسيار شايسته دو وزارت رفاه و بهداشت اجرايي شد. اين موضوع از جهات بسياري حائز اهميت است. اول‌ازهمه همين همراهي دو وزارت و بيمه‌هاي تأمين اجتماعي و سلامت ايرانيان بود كه در نوع خود كم‌نظير است. ثانياً اقدام براي اصلاح تعرفه‌ها و حركت در جهت منطقي شدن آن‌يك خواسته ديرينه تمام دست‌اندركاران حرف پزشكي بود كه به دليل عدم تأمين منابع سال‌ها اجابت نشد. پايين نگه‌داشتن مصنوعي تعرفه‌ها باعث شد تا در طي سال‌هاي متمادي مابه ازاي واقعي ارزش خدمات سلامت در جامعه گم شود. نتيجه اين بود كه همه مي‌دانستند تعرفه‌هاي رسمي درست نيست اما كسي نمي‌دانست تعرفه واقعي كدام است و اين يعني نابساماني در نظام پرداخت و بروز انواع اتفاقات ناخوشايند ازجمله دريافت‌هاي خارج از تعرفه. اكنون دولت با عزم جدي منابع ضروري براي اجراي تعرفه‌هاي جديد در نيمه دوم سال 93 را تأمين نموده و براي اجراي كتاب جديد همت گمارده است. اين اقدام ارزشمند و تأثيرگذار بايد از طرف جامعه پزشكي نيز مورد استقبال قرار گيرد. همراهي جامعه پزشكي براي اجراي كتاب جديد ارزش نسبي خدمات علاوه بر جلب اعتماد مردم كه متأسفانه در طي سال‌هاي گذشته به دليل همين نابساماني‌ها تا حدودي مخدوش شده بود، باعث اصلاح نگرش دولت به بخش سلامت نيز خواهد شد و ادامه روند واقعي شدن تعرفه‌ها را درپي خواهد داشت. شكي نيست كه اين كتاب هم داراي اشكالاتي است و همان‌طور كه توسط مسئولان وزارت بهداشت بيان شد بايد بعد از 3 ماه موردبازنگري قرار گيرد، اما گروه پزشكي هم بايد بامتانت ويژه خود و بر اساس الگوي رفتار حرفه‌اي ضمن اعلام اشكالات احتمالي باكليت اين اقدام ارزنده همراهي نموده و محيط را براي اقدامات ناپسند معدود كساني كه طبابت را در مسير ديگري بكار بسته‌اند تنگ نمايد. ما مي‌توانيم مانند هميشه به مردم و دولت ثابت كنيم كه جامعه پزشكي را اكثريتي خدوم و نوع‌دوست تشكيل داده‌اند كه خدمت به بيماران اولويت اول ايشان است و از هرگونه زياده‌خواهي به دور هستند. طبعاً مردم و دولت نيز ارزش اين منش والا را درك مي‌نمايند و مابه ازاء مادي آن را همان‌گونه كه شايسته اين قشر شريف و ارزشمند است، در نظر خواهند گرفت. انتظار ما از همكاران دانشگاهي كه در بخش خصوصي هم فعاليت دارند اين است كه در اين مسير نيز مانند بسياري موارد ديگر پيشتاز باشند تا ارتباطات مالي ناسالم بين پزشك و بيمار كه آفتي بزرگ براي جامعه پزشكي است از صحنه كشور حذف گردد. مشاركت شما همكاران گرامي مهم‌ترين عامل توفيق اين اقدام خواهد بود.
يكي از اقدامات مهمي كه به دنبال تصويب كتاب ارزش‌هاي نسبي بايد صورت بگيرد نحوه پرداخت‌هاي پرسنلي به پزشكان و غيرپزشكان است. آنچه اكنون صورت مي‌گيرد مبتني بر طرح نظام نوين پرداخت يا همان كارانه است كه عليرغم مزايايي كه دارد عوارضي هم با خود داشته است. اهميت چگونگي پرداخت‌هاي پرسنلي از محل تعرفه‌ها باعث شد تا آقاي دكتر هاشمي كارگروهي مركب از معاونين ذي‌ربط وزارت بهداشت و رؤساي بيش از 10 دانشگاه را براي تعيين روش كار تعيين كنند كه اولين جلسه آن در روز جمعه 18 مهرماه از ساعت 9 صبح تا 5 بعدازظهر برگزار شد. ما نيز در دانشگاه طي سه جلسه مفصل در حضور مسئولان متعدد با نگاه‌هاي متفاوت، پيشنهاداتي را در اين زمينه آماده كرديم كه به وزارت بهداشت منعكس گرديد. محور اصلي پيشنهاد ما پرداخت مبتني بر عملكرد كل سيستم است به صورتي كه تمام اعضاي يك مجموعه بدانند كه از عملكرد بهتر منتفع خواهند شد.

انتخاب مديران گروه
فرايند انتخاب مديران گروه در مهرماه تقريباً به اتمام رسيد و به‌جز چند گروه آموزشي در بقيه موارد نهايي شد. اگرچه اين روند در دانشكده پزشكي به علت تعداد زياد اعضاي هيئت‌علمي و گروه‌هاي آموزشي بيش‌ازحد طول كشيد، اما تجربه‌اي بسيار ارزشمند براي استفاده از يك مدل آكادميك براي يك اقدام آكادميك بود. مديريت گروه شايد مهم‌ترين منصب دانشگاه در بعد آموزش و پژوهش و حتي خدمات درماني باشد و به همين جهت نحوه انتخاب وي داراي اهميت ويژه است. خوشبختانه دستورالعمل مصوب شوراي دانشگاه براي اين منظور به‌خوبي از بوته آزمون بيرون آمد و اگرچه اصلاحاتي و شايد اضافاتي لازم دارد اما كاملاً كاربردي و قابل‌استفاده بود. آقاي دكتر جليلي پس از تكميل چند گروه باقيمانده گزارش مفصلي از مسير طي شده را به اطلاع همكاران گرامي خواهند رساند.

دو انتصاب مهم
برادر بزرگوار ما آقاي دكتر تهراني دوست به دليل معذورات ناشي از كسالت، در مهرماه از سمت معاونت درمان كناره‌گيري كردند. حضور ايشان در طي 8 ماه گذشته به‌واقع مايه آرامش اين حوزه بود. اين دوران پرتلاطم مقارن با آغاز طرح تحول سلامت با فشار زيادي بر مجموعه معاونت درمان همراه بود و خوشبختانه نتايج بسيار خوبي هم در پي داشت و دانشگاه ما توانست نقش خود را در استقرار اين طرح به‌خوبي ايفا نمايد. لازم مي‌دانم از زحمات بي‌دريغ و توأم با آرامش ايشان در اين مدت سپاسگزاري نمايم و از خداوند متعال صحت و سلامت براي ايشان طلب نمايم. بدون شك ايشان در آينده نيز مانند گذشته نيرويي بسيار ارزشمند در مسير اهداف دانشگاه خواهند بود؛ اما جانشين ايشان، سركار خانم دكتر عليپور نيز از نيروهاي ارزشمند و بسيار فعال دانشگاه هستند و بدون شك مي‌توانند در ارتقاء كيفيت خدمات درماني در مجموعه دانشگاه نقش تعيين‌كننده‌اي ايفا نمايند. دوستي مي‌گفت كه انتخاب يك خانم براي معاونت درمان كمي سياسي‌كاري نيست؟ از نگاه من مرزبندي بين زنان و مردان براي اموري كه مستقل از جنسيت ايشان قابل ارزيابي است موضوعيتي ندارد. به همين دليل من ابتدا براي انتخاب فرد مناسب براي اين مسئوليت مشورت كردم و وقتي از بين همه گزينه‌هاي ممكن نام خانم دكتر عليپور برگزيده شد، بدون هيچ ملاحظه‌اي با ايشان صحبت شد و ابلاغ مسئوليت صادر گرديد. شك ندارم كه ايشان در اين مسئوليت مانند ساير اموري كه قبلاً به انجام رسانده‌اند موفق خواهند بود و من هم براي موفقيت ايشان دعا خواهم كرد.
انتصاب ديگر مربوط به مركز تحقيق و توسعه سياست‌هاي دانشگاهي است. ازآنجاكه آقاي دكتر مجدزاده مسئوليت مؤسسه ملي تحقيقات سلامت را برعهده‌گرفته‌اند، مدتي بود كه از من براي جايگزيني مركز تحقيق و توسعه درخواست داشتند. البته اين جايگزيني كمي به درازا كشيد اما نتيجه عالي بود و دوست گرامي آقاي دكتر فتوحي سرانجام اين مسئوليت را پذيرفتند. نقش اين مركز در تصميم سازي مبتني بر شواهد در سطح دانشگاه بسيار تعيين‌كننده و حياتي است و با توجه به تواني كه در آقاي دكتر فتوحي وجود دارد، شك ندارم كه نتيجه مطلوب به دست خواهد آمد. ضمن تشكر مجدد از آقاي دكتر مجدزاده كه ايشان هم وظيفه خطيري را بر دوش گرفته‌اند، براي هر دو همكار گرامي آرزوي سربلندي و توفيق روزافزون دارم.

هيئت‌رئيسه دانشگاه در دانشكده دندانپزشكي
اولين جلسه هيئت‌رئيسه دانشگاه در دانشكده‌ها كه قرار است به خواست خداوند ادامه يابد در دانشكده دندانپزشكي برگزار شد. دستور اين جلسه شنيدن گزارش مسئولان دانشكده و ارائه بازخورد معاونين دانشگاه بود كه به نظرم بسيار مفيد آمد. اين اقدام فرصت مناسبي براي تبادل‌نظر و كسب اطلاع از شرايط دانشكده‌ها است و البته اگر هرماه يك دانشكده در برنامه باشد، يك سال زمان لازم خواهيم داشت. از پذيرايي گرم آقاي دكتر بيات و همكاران ايشان در دانشكده دندانپزشكي تشكر مي‌كنم و اميدوارم نكاتي كه در جلسه درباره آن‌ها بحث شد مفيد فايده باشد.

حواشي
در مهرماه گروه پيوند كبد بيمارستان امام خميني از مرز 300 پيوند كبد گذشت. اكنون‌كه در ساعات نيمه‌شب 30 مهر مشغول تكميل اين گزارش هستم پيوند 304 به انجام رسيد. البته كمي عجيب است كه شب آخر ماه كه من خود را مقيد به تكميل گزارش كرده‌ام، كراراً با پيوند همزمان مي‌شود و نگارش گزارش را به نيمه‌شب مي‌كشاند! به‌هرحال براي من كه اكنون 13 سال است در اين مسير فعاليت مي‌كنم، رسيدن به اين عدد لذت‌بخش و غرورآفرين بود. درست است كه در مراكز متعددي در تمام دنيا تعداد بسيار بيشتري پيوند انجام‌شده و مي‌شود اما من به دليل انجام اين كار باوجود تمام محدوديت‌ها، به دست همكاران خودمان و براي مردم نيازمند كشورمان بسيار مشعوف هستم و هر دعاي خير بيمار يا همراه وي را كه در زمان ترخيص بيان مي‌شود، سرمايه‌اي ارزشمند مي‌دانم. گروهي متشكل از حدود 100 نفر در تمام رده‌ها براي انجام اين كار بزرگ با ازخودگذشتگي، تلاش بسيار كرده‌اند تا ما بتوانيم اكنون از 300 پيوند كبد در بيمارستان امام خميني صحبت كنيم. ادامه اين مسير هم آسان نخواهد بود و ان‌شاءالله افرادي جوان‌تر، توانمندتر و آرمان‌گراتر از ما اين كار را ادامه خواهند داد.
همين روند البته باعث شد كه در مهرماه حتي يك جلسه هم به ورزش نرسم و از اين بابت خود را سرزنش مي‌كنم. تنها فعاليت بدني مؤثر من در اين ماه جابجايي مقداري ميوه و غذاي باقيمانده عروسي يكي از نزديكان بود كه فكر نمي‌كنم ورزش محسوب شود.

سخن آخر
ايام ماه محرم در پيش است و پس از 1374 سال گويي كه داغ سالار شهيدان، حضرت سيدالشهدا هنوز تازه است. از تمام همكاران دانشگاهي و دانشجويان عزيز درخواست مي‌كنم به‌دوراز برخي پيرايه‌ها كه عزاداري امام حسين عليه‌السلام را مخدوش مي‌كند، به پيام عاشورا و آن امام همام بينديشند و همزمان با اين ماتم هميشه تازه، درس تازه‌اي از سيره سيد جوانان بهشت برگيرند و در لحظاتي كه در ظل عنايت او باخداي خود نزديك‌ترند، ديگران را نيز مشمول طلب خير نمايند.
دكتر علي جعفريان
مهر 1393

 


٠٩:١٨ - يکشنبه ١ آبان ١٣٩٣    /    عدد : ٥٧٨٨٥    /    تعداد نمایش : ٩٧خروج