اخبار > گزارش بهمن ماه 93 رييس دانشگاه به همكاران و دانشجويان/برگزاري باشكوه جشنواره ابن سينا و خبر خوش براي كاركنان قراردادي
 


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش بهمن ماه 93 رييس دانشگاه به همكاران و دانشجويان/برگزاري باشكوه جشنواره ابن سينا و خبر خوش براي كاركنان قراردادي

دكتر علي جعفريان، رييس دانشگاه مطابق ماه‌هاي گذشته در پايان ماه گزارشي را به همكاران و دانشجويان ارائه كرد.
متن كامل اين گزارش به شرح زير است:
همكاران محترم و دانشجويان عزيز، سلام
بهمن ماه براي هم سالان من و بزرگترهاي ما يادآور خاطره شيرين اتحاد مردم براي رسيدن به يك هدف مشترك است. اگرچه سال 57 با دوران نوجواني من مقارن بود اما تمام جزئيات حوادثي را كه منجر به پيروزي انقلاب شد به خوبي به خاطر دارم. ملت ايران با انواع سلايق و نگرش ها در يك مورد متفق بودند و آن لزوم تغيير حكومت شاهنشاهي به «جمهوري اسلامي» بود كه از زبان رهبر كبير انقلاب، امام خميني رحمت الله عليه شنيدند. اين اتفاق نظر و اتحاد در عمل تحت رهبري امام چنان قوي بود كه بزرگترين ارتش منطقه و به ظاهر قوي ترين حكومت خاورميانه در زمان بسيار كوتاهي متلاشي شد و نظام جديدي از درون كشور شكل گرفت.
در يكي از شبهاي بهمن 57 از كوچه بن بست پشت منزل ما صداي مضطرب چند نفر شنيده شد. مرحوم پدرم در را باز كرد و پس از مذاكره كوتاهي 3 سرباز مسلح وارد منزل ما شدند. من كه با ترس و در حمايت پدر جريان را تعقيب مي كردم، متوجه شدم اين سه نفر به دنبال دستور امام به سربازان ارتش، از پادگان فرار كرده اند و هر يك سلاح ژ-3 خود را همراه با تعداد زيادي خشاب فشنگ اضافه با خود آورده اند. آنها با اينكه كاملا مضطرب بودند و نگران دستگيري توسط نيروهاي گارد حكومت بودند اما خود را موظف به اجراي دستور امام مي دانستند. خوب به ياد دارم كه پدر و عموي من به ايشان آرامش دادند و بعد آنها سلاح ها را باز كرده و همراه با فشنگها داخل چمداني گذاشتند، لباسهاي پسرعمويم را با لباس سربازي عوض كردند و با يكي از اقوامشان كه ساكن تهران بود تماس گرفتند كه با ماشين دنبالشان بيايد و به شهرستان بروند. من سرنوشت اين سه جوان را نمي دانم ولي آرزو دارم به سلامت به خانواده هاي خود رسيده باشند و در جشن پيروزي انقلاب شركت كرده باشند.
كمتر از يك ماه بعد به دنبال دو روز درگيري و تيراندازي شديد در تهران، انقلاب اسلامي ايران در 22 بهمن 57 به پيروزي رسيد و ايرانيان دوران بسيار زيبايي از همدلي را تجربه كردند. مردم به معناي واقعي با هم مهربان شدند و به شكرانه پيروزي در آنچه اراده كرده بودند، تمام ناملايمات را تحمل كردند و همه سعي مي كردند به هم كمك كنند. تصور مي كنم در آن دوران جامعه ما سلامت اجتماعي و روان را به معناي واقعي تجربه كرد؛ البته صاحبنظراني كه آن دوره را درك كرده اند مي توانند در اين زمينه دقيق تر اظهارنظر كنند. خاطرات زيادي در اين باب وجود دارد كه از حوصله اين گزارش خارج است ولي شيريني آن دوران يكرنگي و همراهي هنوز در كام ماست.

پروژه هاي عمراني دانشگاه
در اولين روز بهمن ماه پروژه مهدي كلينيك توسط وزير محترم بهداشت و مشاوران ايشان بازديد شد. اين طرح عظيم ملي در حدود يك سال و نيم گذشته به همت خانواده مرحوم حاج محمد گرامي حدود 30 درصد پيشرفت فيزيكي داشته و با سرعت مناسبي در دست اجراست. مجتمع بيمارستاني امام خميني با اضافه شدن اين ساختمان به ظرفيت هاي جديدي خواهد رسيد و لازم است ساختار مناسب با اين ظرفيت ها از هم اكنون طراحي شود. به همين منظور در روزهاي پايان بهمن ماه هم جلسه اي با دست اندركاران دانشگاه و آقايان گرامي درباره نحوه توليت اين مجموعه پس از ساخت مهدي كلينيك داشتيم كه بسيار مفيد بود.

 


در اواسط بهمن ماه بازديدي از بيمارستان اميراعلم و بيمارستان مروستي داشتيم. به همت آقاي دكتر حسن توكلي، رئيس بيمارستان، هم كار ساختمان جديد بيمارستان اميراعلم در ضلع جنوبي خيابان كوشك كه آنهم موقوفه يك نفر خير است و هم بازسازي بيمارستان مروستي كه توسط ورثه ايشان به دانشگاه صلح شده به خوبي پيگيري مي شود و اميدواريم در بهار سال 94 هردو فضا به ظرفيت مجموعه بيمارستان اميراعلم اضافه شود.
ساختمان جديد بيمارستان روزبه، اتاق عمل هاي بيمارستان سينا و مجموعه جديد درمانگاه و بخش شيمي درماني سرپايي انستيتو كانسر هم همانطور كه در اخبار آمد در آستانه سالروز پيروزي انقلاب افتتاح شدند كه هر يك مي تواند منشاء خدماتي به مراجعان اين بيمارستانها باشد.
اتفاق بسيار مهم ديگر واگذاري يك قطعه زمين مناسب براي ساخت بيمارستان 800 تخت خوابي جديد دكتر شريعتي در انتهاي غربي بزرگراه شهيد خرازي بود كه در بهمن ماه نهايي شد. شروع اين پروژه يكي از آرزوهاي همكاران ما در كل دانشگاه و بخصوص بيمارستان دكتر شريعتي است.
ما دچار محدوديت جدي فضاي فيزيكي و فرسودگي ابنيه هستيم و اين مانع عملي شدن بسياري از توانمنديهاي بالقوه همكاران دانشگاه است. برآورد فعلي ما حاكي از حدود كمبود 4000 تخت در مجموعه دانشگاه است كه اگر پروژه هاي فوق به نتيجه برسد حدود 2000 تخت آن در يك بازه 5 ساله تأمين خواهد شد. ما همه تلاش خود را در اين مسير به كار خواهيم گرفت و البته نمي توان محدوديت شديد منابع براي رسيدن به اين هدف را نديده گرفت.

 

جشنواره ابن سينا


(فيلم) جشنواره ابن سينا
شانزدهمين جشنواره ابن سينا در روز 15 بهمن مطابق سنوات گذشته با شكوه قابل توجهي كه ناشي از مشاركت و حضور همكاران گرامي ما در دانشگاه بود، برگزار شد. يك بار ديگر از اينكه در چنين مجموعه اي افتخار عضويت به عنوان هيأت علمي دارم به وجد آمدم و خداوند بزرگ را شكر نمودم. من در سال هاي مختلف در اين جشنواره شركت كرده ام و از رديف آخر تالار ابن سينا تا رديف اول آنرا تجربه كردم و از هر يك از اين مكان ها با همان زاويه به جشنواره نگريسته ام. از هر منظري، بزرگي دانشگاه ما در جشنواره ابن سينا مشهود مي گردد و علت انتظارات بالا از اين مجموعه ارزشمند هم روشن مي شود. امسال با اصلاحاتي كه در آيين نامه جشنواره داده شد محور ارائه خدمت نيز به آموزش و پژوهش اضافه شد و افراد ارزشمندي مانند استاد دكتر هدايت كه از بزرگان جراحي كشور هستند به عنوان الگوي اخلاق و رفتار حرفه اي برگزيده شدند؛ حضور ايشان در جشنواره منتي بر بنده و تمام دست اندركاران برنامه بود. همچنين آقاي دكتر فريد ابوالحسني به عنوان فرد محوري در طراحي و اجراي پايگاه هاي بهداشتي مشاركتي و آقاي دكتر خسرو صادق نيت به عنوان مدير برجسته بيمارستاني (رياست بيمارستان بهارلو به مدت 10 سال) در محور خدمات مورد تقدير قرار گرفتند. علت تأكيد من بر اين محور، لزوم توجه به نياز جامعه و اهميت مسئوليت پذيري اجتماعي در محيط دانشگاه علوم پزشكي تهران است. به همان نسبت كه آموزش مبناي تشكيل دانشگاه و پژوهش عامل رشد و ارتقاء آن بوده است، توجه به مسئوليت پذيري اجتماعي باعث بقاء نقش دانشگاه در سطوح بالاي جامعه است و بايد به اين موضوع مهم بصورت ويژه نگاه كرد.
ضمن ابراز تشكر از دبيرخانه جشنواره در معاونت پژوهشي دانشگاه و همكاران روابط عمومي كه تغييرات مؤثري در نحوه اجراي جشنواره ايجاد كردند، از همكاراني كه با مشاركت خود در جشنواره باعث رونق آن شدند سپاسگزاري مي كنم و اميدوارم اين رويداد مهم دانشگاهي در سال هاي آينده نيز با كيفيت بهتر ادامه يابد. همينجا بايد اضافه كنم كه سنت جشنواره ابن سينا اين بوده است كه مسئولين اجرايي دانشگاه در روند ارزيابي وارد نمي شدند و اين سنت همچنان ادامه دارد. طبيعي است كه اين به معني عدم شايستگي بسياري از ايشان براي كسب جوايز جشنواره نيست.

 

تصميم هيأت امناي دانشگاه براي كاركنان قرار دادي


چهل و چهارمين جلسه هيأت امناي دانشگاه در 7 بهمن ماه برگزار شد كه طي آن گزارش عملكرد سال گذشته ارائه و مورد تصويب قرار گرفت و همچنين گزارش حسابرس رسمي دانشگاه كه حاكي از تأييد عملكرد مالي بود به تصويب هيأت امنا رسيد. در ادامه اين جلسه طبق روال پيشنهادات دانشگاه مطرح شد و با حمايت اعضاي محترم هيأت امنا عمده آنها به تصويب رسيد. از مهمترين مصوبات اين دوره برقراري فوق العاده شغل جهت كليه كاركنان مشمول آئين نامه اداري و استخدامي دانشگاه متناسب با سطح تخصص و مهارت ها بود.
تعداد كاركنان قراردادي دانشگاه حدود 6800 نفر است. گروهي از اين همكاران دانشگاه در سال هاي قبل به صورت شركتي كار مي كردند و از سال 1389 بنابر تصميم دولت وقت به حالت قرارداد كار مشخص و معين تبديل وضعيت يافتند. از سال 1390 بر اساس آيين نامه اداري استخدامي مصوب هيأت امناي دانشگاه، نحوه بكارگيري اين گروه از كاركنان بصورت كار معين حرفه اي و غير حرفه اي تعريف شد كه در شيوه نامه آن افرادي كه تحصيلات دانشگاهي مرتبط دارند و جايگاه شغلي بلاتصدي براي آنان متناسب با شرايط احراز در چارت دانشگاه وجود داشته باشد بصورت حرفه اي و ساير افراد بصورت غيرحرفه اي محسوب مي شوند. با اين طبقه بندي كه مبناي فني قابل قبولي دارد و در سال 91 انجام شده، بيش از 1400 نفر از كاركنان قراردادي داراي تحصيلات دانشگاهي مشمول عنوان حرفه اي شده اند. حدود 700 نفر از كاركنان دانشگاه هم عليرغم داشتن تحصيلات دانشگاهي به دليل عدم انطباق مدرك با جايگاه شغلي يا نبود پست سازماني مصوب بلاتصدي بصورت غير حرفه اي ادامه فعاليت مي دهند. سطح تحصيلات 4600 نفر باقيمانده ديپلم يا پايين تر است كه مشمول تبصره 4 ماده 2 آيين نامه اداري استخدامي هستند. بيان اين توضيح نسبتا مفصل از اين جهت است كه همه همكاران دانشگاه در جريان روند كار اين گروه از كاركنان زحمتكش باشند و مسير بكارگيري ايشان براي همه روشن باشد.
اين گروه از همكاران يك مطالبه عمومي دارند كه مربوط به تبديل وضعيت ايشان به پيماني است. همانطور كه دولت در مقطعي در مورد تبديل وضعيت كاركنان شركتي به قراردادي تصميم گرفت، اكنون به جهات مختلف از جمله كاهش حجم دولت و محدوديت منابع با اضافه شدن نيروي انساني به بدنه دولت مخالف است. اينكه بهترين مدل بكارگيري نيروي انساني براي دولت كدام روش است موضوعي است كه بايد توسط كارشناسان اقتصادي و مديريت دولتي در سطح كلان بررسي شود اما آنچه در اينجا بايد به آن اشاره شود اين است كه برخلاف تصور گروهي از همكاران، هيأت امناي دانشگاه اختيار صدور مصوبه برخلاف قوانين عمومي كشور را ندارد و اين موضوعي نيست كه داخل دانشگاه تصميم گيري شود. البته اين همكاران مطالبات ديگري هم دارند كه عمدتا مربوط به دريافتي هاي ايشان و تفاوت هايي است كه با ساير همكاران وجود دارد. اگرچه اختلاف مجموع دريافتي هاي اين گروه با كاركنان پيماني چندان زياد نيست اما صرف وجود اختلاف و بخصوص احساس عدم امنيت شغلي براي اين همكاران همواره ناخوشايند بوده است. واقعيت موجود نشان مي دهد كه رفتار دانشگاه با كاركنان قراردادي در مواردي مانند حق اياب و ذهاب، سرانه اضافه كار، سرانه كارانه و تسهيلات رفاهي موجود با ساير كاركنان يكسان بوده است و آخرين اقدام در اين مسير همين مصوبه هيأت امنا براي برقراري فوق العاده شغل مشابه پرسنل رسمي پيماني است. اين مصوبه عليرغم بار مالي قابل توجهي كه به دنبال دارد، به پيشنهاد دانشگاه و حمايت جدي اعضاي محترم هيأت امنا بخصوص جناب آقاي فروزنده به تصويب رسيد و از اسفندماه 93 انشاءالله اعمال خواهد شد.
اصل اين اقدام كه به نوعي دانشگاه ما در آن پيشتاز شد، نشان دهنده ميزان توجه مسئولان دانشگاه به مسائل كاركنان محترم قراردادي است. بايد توجه داشته باشيم كه اقداماتي از اين قبيل تابع ميزان درآمد اختصاصي دانشگاه است و به بودجه عمومي متكي نيست، بنابراين به هر ميزان كه با رعايت صرفه جويي در محيط كار هزينه ها را كاهش دهيم و با بهتر كار كردن درآمدها را افزايش دهيم، همه كاركنان از مزاياي آن بهره خواهند برد. همينجا بايد از همه كساني كه با زحمات شبانه روزي خود ضمن خدمت به مردم براي دانشگاه منابع ايجاد مي كنند تشكر كنم و از ايشان بخواهم از بي مهري هايي كه در فضاي مجازي و رسانه اي در باره آنان شده است، با كرامت عبور نمايند كه «ان الله لا يضيع اجر المحسنين- خداوند اجر نيكوكاران را تباه نمي سازد»

ساير رويدادها

در بهمن ماه به اتفاق هيأت رئيسه دانشگاه ملاقات صميمانه اي با حضرت آيت الله جوادي آملي داشتيم. ايشان به گرمي همكاران دانشگاه را پذيرفتند و ضمن قبول اوليه دعوت براي همايش طبيب روحاني، نكات ارزشمندي را بيان فرمودند كه بسيار آموزنده بود. برايشان طول عمر با عزت و عافيت آرزو مي كنم.
انتصاب جناب آقاي دكتر فرسام به عنوان رئيس موزه ملي تاريخ علوم پزشكي و تشكيل اولين كميته شناسايي و معرفي مشاهير و مفاخر دانشگاه با حضور اساتيد پيش كسوت از ديگر رخدادهاي بهمن ماه بود. اميدوارم در ماه هاي آينده خبرهاي خوبي از اجراي دستورالعمل بزرگداشت مشاهير و مفاخر دانشگاه داشته باشيم.
موفقيت تيمهاي ورزشي كاركنان و اعضاي هيئت علمي دانشگاه هم در بخش بانوان وهم در بخش آقايان در مسابقات ورزشي كاركنان وزارتخانه ها، سازمانها و نهادهاي دولتي در سطح استان تهران علي رغم وجود تيمهاي قدرتمندي مثل وزارت ورزش و جوانان، دانشگاه آزاد ، وزارت علوم و تحقيقات، شهرداري تهران جاي خوشوقتي و سپاسگزاري از تمامي دست اندكاران دارد. ورزش كاركنان از موضوعاتي است كه بايد بيش از پيش مورد توجه قرار گرفته و امكانات لازم در حد توان براي ان تامين شود.
سمينار فن‌آوري سلامت و شيوه‌هاي تحول در بيمارستان نيز به همت ستاد نوآوري دانشگاه در روزهاي آخر بهمن ماه برگزار شد كه البته من به دليل فشردگي برنامه ها و برخي برنامه هاي پيش بيني نشده خارج از دانشگاه نتوانستم در آن حضور يابم.
حضور در كافه خبر متعلق به خبرگزاري خبر آنلاين از ديگر برنامه هاي بهمن ماه بود. مصاحبه مشروحي در تمام زمينه ها با من داشتند كه متن كامل آن در سايت خبرآنلاين آمد.
خبر فوت ناگهاني همسر جناب آقاي دكتر فرامرزي استاد محترم دانشكده داروسازي در روزهاي پاياني ماه باعث تأثر دانشگاهيان شد. من از ابتدا از موضوع مرگ مغزي ايشان مطلع شدم و پس از آن نيز به علت فعاليت حرفه اي خودم در بخش پيوند در جريان بودم. ضمن عرض تسليت مجدد به اين همكار محترم اميدوارم نيت ارزشمند خانواده آن مرحوم در اهداء اعضاي ايشان و زندگي بخشيدن به بيماران نيازمند، باعث شادي روح آن درگذشته و صبر و آرامش بازماندگان باشد.
فوت همكار تلاشگر ديگرمان جناب اقاي دكتر آبيار نيز در روزهاي پاياني بهمن ماه موجب تاسف گرديد. چندي پيش عيادتي از ايشان در بيمارستان بهارلو داشتم كه روحيه عالي و شاكر ايشان ستودني بود. از خداوند منان براي ايشان كه سالهاي سخت بيماري را صبورانه تحمل كردند علو درجات و براي خانواده محترمشان صبر و اجر مسئلت مي نمايم.

حواشي
تراكم فعاليت ها و اتفاقات برنامه ريزي نشده مكررا باعث شرمندگي بنده در مقابل همكاران مي شود. از طرفي حجم فعاليت ها درحدي است كه عليرغم تمركز كامل من بر كار دانشگاه، بسياري از امور در نوبت رسيدگي قرار مي گيرند و از طرف ديگر برنامه هاي پيش بيني نشده نهادهاي بيروني و وزارت متبوع در مواردي باعث به هم خوردن نظم برنامه هاي داخلي مي شود. روشن است كه هر دو بخش ضروري هستند و نمي توان يكي را بدون توجه به ديگري پيش برد اما شرمندگي تغييرات ناگهاني برنامه ها و ملاقات ها براي بنده باقي است.
در بهمن ماه هم متاسفانه امكان ورزش جدي فراهم نشد. فقط در سه روزي كه فرصت پيدا كردم همراه خانواده خارج از تهران باشم پياده روي مفصلي كردم و از روي قدم شمار تلفن همراه معلوم شد كه در روزهاي معمول چقدر از نظر فيزيكي كم تحرك هستم. همراهي با خانواده براي سه شبانه روز كامل بسيار مغتنم بود و شايد قسمتي از شرمندگي من درقبال همسر و فرزندان را كم كرده باشد اگر تلفن هاي متعدد و بي موقع گذاشته باشند. اميدوارم هيچ يك از ما در پيشگاه الهي شرمنده نباشيم.

سخن آخر
ماه پاياني سال فرارسيد. از همكاران مي خواهم ضمن سامان دادن امور كاري پايان سال براي استفاده بهتر از تعطيلات نوروزي همراه با خانواده برنامه ريزي كنند. همينجا از همكاراني كه كشيك هاي نوروزي را پوشش مي دهند سپاسگزاري مي كنم و به خانواده ايشان كه در امر مهم خدمت رساني به مردم مشاركت دارند تبريك مي گويم.
دكتر علي جعفريان
بهمن 1393


١٥:٤٣ - چهارشنبه ١ اسفند ١٣٩٣    /    عدد : ٥٧٧٩٥    /    تعداد نمایش : ٩٨خروج