کد خبر: ٩٥٦٧٣/ ١٤:٤٠ - چهارشنبه ٢٠ آذر ١٣٩٨/ تعداد بازدید: 404
چاپ
ارسال به دوست
گروه خبری RSS, پژوهشکده محیط زیست
گزارش پژوهشکده محیط زیست دانشگاه/اعلام مناطقي از تهران که بیشترین و کمترین غلظت آلودگی هوا را دارند
نابرابری مواجهه با آلودگی هوا در مناطق مختلف شهر تهران بیش از دو برابر است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده محیط زیست دانشگاه، براساس نتایج مطالعه  «کمی‌سازی اثرات آلودگی هوای شهر تهران بر سلامت در سال‌ 1397» که توسط مرکز تحقیقات آلودگی هوا پژوهشکده محیط زیست انجام شده است، مشخص شد، میانگین سالیانه غلظت ذرات معلق ریز (PM2.5) هوا در شهر تهران در سال 1397 معادل 27 میکروگرم بر مترمکعب بوده است که تقریبا 2.7 برابر مقادیر رهنمود سازمان جهانی بهداشت (WHO) (10 میکروگرم بر مترمکعب) و 2.25 برابر استاندارد ملی (12 میکروگرم بر مترمکعب) بوده است و غلظت ذرات معلق ریز (به عنوان مهمترین آلاینده هوا در شهر تهران) در سال 1397 نسبت به سال 1396 (32 میکروگرم بر مترمکعب) کاهش قابل ملاحظه‌ای داشته است.
با توجه به نتایج غلظت این آلاینده تا کنون (اواسط آذر ماه 98)، انتظار می رود غلظت ذرات معلق ریز در شهر تهران در سال 1398 بالاتر از سال 1397 باشد.
نتایج این مطالعه نشان داد، گرچه تغییرات مکانی چشمگیری در رابطه با میانگین غلظت ذرات معلق ریز هوا در مناطق مختلف شهر تهران وجود دارد اما میانگین غلظت‌ها در همه ایستگاه‌های پایش کیفیت هوای شهر تهران بالاتر از مقادیر رهنمود سازمان جهانی بهداشت و استاندارد ملی است. همچنین با توجه به میانگین داده‌های سالیانه کمترین غلظت‌ها به ترتیب در ایستگاه‌های شهرداری منطقه دو (واقع در سعادت آباد) (17.2 میکروگرم بر مترمکعب)، مسعودیه (19.1 میکروگرم بر مترمکعب)، اقدسیه (19.4 میکروگرم بر مترمکعب) و گلبرگ و پونک (19.6 میکروگرم بر مترمکعب) و بیشترین مقادیر میانگین سالیانه به ترتیب در ایستگاه‌های شادآباد (36.7 میکروگرم بر مترمکعب)، صدر (‌35.2 میکروگرم بر مترمکعب) و شهرری (35 میکروگرم بر مترمکعب) مشاهده شد. به‌عبارت دیگر تفاوت غلظت میانگین سالیانه ذرات معلق ریز (PM2.5) به عنوان مهمترین آلاینده هوای شهر تهران در مناطق مختلف این شهر به بیش از دو برابر می‌رسد که نشان دهنده نابرابری مواجهه با این عامل خطر در کلان شهر تهران است.

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد

#