کد خبر: ٨١٩٣٩/ ١٧:٤٥ - چهارشنبه ٢٣ آبان ١٣٩٧/ تعداد بازدید: 843
چاپ
ارسال به دوست
ستاد مرکزی روابط عمومی, گروه خبری RSS
سومین دوره بازآموزی کشوری جذام به میزبانی مرکز بیماری‌های پوست و جذام برگزار شد
دکتر فیروز، یکی از اهدف اصلی مرکز بیماری‌های پوست و جذام را تشخیص و درمان بیماری جذام قبل از بروز معلولیت دانست و تلاش این مرکز را برای داشتن جهانی عاری از جذام ستودنی خواند.

سومین دوره بازآموزی جذام برای فوکال پوینت‌های کشوری جذام روز چهارشنبه 23 آبان ماه 97 در سالن کنفرانس مرکز بیماری‌های پوست و جذام دانشگاه برگزار شد.
دکتر رضا فیروز رئیس مرکز آموزش و پژوهش پوست و جذام در مصاحبه‌ای با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه گفت: با توجه به دستورالعمل جدید سازمان جهانی بهداشت درباره‌ی درمان جذام در دنیا، برگزاری دوره‌های بازآموزی آخرین تغییرات در درمان بیماری جذام ضروری به نظر رسید تا اطلاعات لازم به همکارانی که مسئول کنترل جذام در کشور هستند رسانده شود.
وی ادامه داد: این دوره با همکاری مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت برگزارشده و فوکال پوینت‌های دانشگاه‌های سراسر کشور دعوت‌شده‌اند تا ضمن مروری بر بیماری جذام، علائم آن، روش‌های تشخیص و آخرین تغییرات در درمان بیماری جذام به اطلاع آن‌ها رسیده شود.
دکتر فیروز با اشاره به تشکیل کمیته تخصصی در مرکز پوست و جذام تصریح کرد: متخصصین در سراسر کشور ایجاد هرگونه اشکال در تشخیص و درمان یا عود بیماری جذام که بسیار مهم است را باید به این مرکز اطلاع دهند تا مشکلات پیش‌آمده در کمیته بررسی مطرح و تصمیمات لازم اتخاذ شود.
رئیس مرکز بیماری پوست و جذام بابیان اینکه، جذام یک بیماری عفونی ویژه انسان است و عامل مولد آن باکتری Mycobacterium leprae نام دارد، اظهار کرد: این بیماری پوست، اعصاب محیطی و اعضای مخاطی مانند چشم‌ها و مجاری تنفسی را موردحمله قرار می‌دهد و عمدتاً سیستم اعصاب در ناحیه دست‌ها، پاها و صورت را هدف قرار می‌دهد و در شرایط حاد درصورتی‌که فرد اقدام به درمان نکند بیماری می‌تواند به فقدان حواس، فلج ماهیچه‌های دست‌ها و پاها، از شکل افتادگی بدن و کوری منجر شود.
وی ادامه داد: بیماری جذام دو نوع است، جذام کم باسیل و جذام پر باسیل. درگذشته جذام کم باسیل با دو دارو به مدت 6 ماه و جذام پر باسیل با 3 دارو به مدت 12 ماه درمان می‌شد اما امروزه با دستورالعمل جدید به دلیل راحت‌تر شدن درمان، کاهش مشکلات تهیه دارو و افزایش کارایی درمان، جذام کم باسیل هم با 3 دارو درمان می‌شود.
رئیس مرکز بیماری‌های پوست و جذام میزان موفقیت درمان جذام را با دستورالعمل جدید بسیار بالا و احتمال عود آن را با این درمان بسیار اندک عنوان کرد و گفت: اینکه بیماری جذام زود تشخیص داده شود بسیار مهم است. چون در صورت معلولیت درمان پاسخ نخواهد داد. بسیاری از بیماران توقع دارند با این درمان، معلولیت آن‌ها بهبود یابد و درمان ادامه یا تغییر کند درحالی‌که این درمان برای از بین بردن میکروب‌ها است ولی اگر با ایجاد عارضه‌ای در پوست یا عصب بیمار معلولیتی پیدا شود حتی با جدیدترین تغییراتی که در درمان جذام به وجود آمده بهبود حاصل نخواهد شد.
وی وضعیت ایران ازلحاظ تعداد مبتلایان به بیماری جذام را بسیار مطلوب خواند و گفت: با درمان قطعی بیماری جذام موفق شدیم موارد ابتلا را از 10 هزار نفر به 10 تا 20 مورد در سال کاهش دهیم.
دکتر فیروز در پایان خاطرنشان کرد: به دلیل اهمیت این بیماری، در این مرکز کتابی در خصوص روش‌های جدید درمان جذام منتشرشده و همچنین برنامه آنلاین جذام با همکاری دانشکده مجازی دانشگاه بر روی سایت آن دانشکده بارگذاری شده که در اختیار تمامی همکاران و علاقه‌مندان این عرصه قرار خواهد گرفت تا آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهند.
دکتر مهشید ناصحی دانشیار اپیدمیولوژی و رئیس مرکز اداره کنترل سل و جذام مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت نیز در سخنانی گفت: با توجه به اینکه بیماری جذام ازجمله بیماری‌هایی است که سال‌ها برای ریشه‌کنی آن تلاش شده است اما امروزه به دلیل کاهش مبتلایان به این بیماری، پزشکان با چالش‌های بسیاری در کسب تجربه، شناخت و راه‌های درمان این بیماری مواجه هستند.
وی برگزاری دوره‌های آموزشی به‌منظور پاسخ‌گویی به سؤالات پزشکان را ازجمله راه‌کارهای افزایش آگاهی آن‌ها درباره‌ی جذام عنوان کرد و افزود: هر دانشگاهی باید یک متخصص پوست و یک متخصص عفونی را برای دوره‌های آموزشی و کسب اطلاعات جدید درزمینهٔ بیماری جذام به این مرکز معرفی کرده تا آموزش‌های لازم و تغییرات جدید را در درمان بیماری جذام کسب کنند.
دکتر ناصحی با اشاره به اینکه مرکز پوست و جذام بازوی فنی مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر در کشور محسوب می‌شود، تصریح کرد: با توجه به دستورالعمل جدید سازمان جهانی بهداشت، دوره‌های بازآموزی جذام برای فوکال پوینت‌های کشوری به مدت سه سال است که در این مرکز برگزار می‌شود. در این دوره 32 فوکال پوینت از دانشگاه‌های مختلف کشور دعوت‌شده‌اند تا آنچه سال گذشته به‌عنوان مشکلاتی در مورد درمان جذام در سطح کشور دیده‌شده مطرح و موردبررسی قرار گیرد تا موجبات ارتقا در این زمینه را فراهم آورد.
دکتر دولتی رئیس افتخاری مرکز آموزش و پژوهش بیماری‌های پوست و جذام، گفت: جذام در ابتدای شکل‌گیری این مرکز شیوع زیادی در کشور داشت و به دلیل نبود شناخت صحیح عموم جامعه نسبت به این بیماری یک ترس غیرطبیعی و غیرمنطقی نسبت به بیماران در سطح جامعه وجود داشت.
وی ادامه داد: در این راستا با همکاری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کارگاه‌های آموزشی حضوری و آنلاین متعددی برای آشنایی بیشتر با بیماری جذام در این مرکز و سراسر کشور برای متخصصان پوست، پزشکانی که در استان‌ها مسئول بیماری جذام هستند و همچنین تکنسین‌های آزمایشگاه‌ها و تمامی دستیاران پوست دانشگاه‌های علوم پزشکی سرتاسر کشور برگزار می‌شود و امیدواریم در آینده نزدیک بیمار جذامی ما معلولیت نداشته باشد و درنهایت به هدف ریشه‌کنی جذام برسیم.
خبر: مقدم
عکس: اسکندری

انتهای پیام / *
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
کاربر مهمان
1397/08/26 10:13
0
0
آفرین چقدر فارسی نویسی رعایت شده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد